Ubuntu 6.10 Edgy Eft

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj, zgodnie z zapowiedziami, ukazała się kolejna wersja najpopularniejszej dystrybucji Linuksa - Ubuntu 6.10 Edgy Eft. Z tym wydaniem Ubuntu powraca do praktykowanego wcześniej, sześciomiesięcznego trybu wydawniczego, więc kolejnego wydania spodziewać możemy się w kwietniu 2007.

Nowe Ubuntu to przede wszystkim nowa wersja środowiska GNOME (2.16), oba projekty są ściśle ze sobą związane, można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie w tym systemie GNOME najlepiej prezentuje swoje możliwości. O zmianach w GNOME 2.16 już pisaliśmy, wspomnijmy więc o tych kwestiach, które są specyficzne dla Ubuntu. Dla wydania Edgy Eft przygotowano nowy schemat graficzny, obejmujący wygląd środowiska, okna logowania, tapetę, skórkę dla Firefoksa, a także ekran pokazywany podczas startu systemu (ukrywający techniczne szczegóły procesu uruchamiania).

W nowym Ubuntu znajdziemy domyślnie zainstalowany system notatek Tomboy, program do zarządzania zdjęciami F-spot, nową wersję rozbudowanego klienta poczty Evolution (2.8.0), pakiet biurowy OpenOffice 2.0.4 RC2 i betę komunikatora Gaim 3.1. Do dyspozycji mamy także najnowszą, wydaną w tym tygodniu, stabilną wersję przeglądarki Firefox 2.0.

Jedną z istotniejszych zmian w nowym Ubuntu jest Upstart. Jest to nowoczesny zamiennik procesu init, który w uproszczeniu jest odpowiedzialny za uruchamianie wszystkich innych procesów (programów). Init jest rozwiązaniem wywodzącym się jeszcze z czasów początków Linuksa i mimo wielu poprawek niezbyt dobrze radzi sobie na przykład z dynamicznie podłączanymi urządzeniami. Ubuntu jest pierwszym systemem w którym został wdrożony Upstart.

Najnowszą wersję Ubuntu Edgy Eft 6.10 można pobrać ze strony twórców, na której znaleźć można także opis najważniejszych zmian.

Aktualizacja, 15:38, 26.10.2006

Wraz z Ubuntu, dzisiaj zaprezentowano nowe wersje dwóch powiązanych dystrybucji - Kubuntu, w którym domyślnie dostępnym środowiskiem graficznym jest KDE 3.5.5, oraz Xubuntu bazującego na XFCE. Więcej informacji na temat nowego Kubuntu znaleźć można na stronie projektu, z której można już także pobierać obrazy płyt CD. W przypadku Xubuntu nie wydano jeszcze oficjalnego ogłoszenia, ale obrazy CD są już dostępne. Wydano także nowe wydanie edukacyjnej dystrybucji Edubuntu.

© dobreprogramy
s