Ubuntu + Enlightenment = gOS

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatnio dosyć głośno mówiło się w Internecie o ciekawej dystrybucji gOS 1.0.1 bazującej na Ubuntu 7.10 i środowisku graficznym Enlightenment.

Środowisko oferowane przez gOS posiada bardzo duże możliwości konfiguracji, atrakcyjny wygląd i efekty specjalne, takie jak chociażby animowane tapety. W domyślnym zachowaniu okna minimalizowane są do ikon na pulpicie, natomiast ich maksymalizacja polega na powiększeniu okna do pełnej wielkości monitora.

Sporą część programów oferowanych przez gOS można uruchomić z poziomu przeglądarki internetowej - dystrybucja stara się wykorzystać przede wszystkim możliwość aplikacji webowych (GMail, Google Maps, Google Spreadsheets itp.). Oczywiście z instalacją innych paczek w postaci plików DEB nie ma problemu.

gOS z założenia został stworzony na potrzeby tanich komputerów gPC (199 USD), jednak wielu internautom od razu przypadł do gustu i zdobył sporą popularność w zaledwie kilka minut po oficjalnej premierze. gPC składają się z takich podzespołów jak płyta główna VIA C7-D, procesor 1.5 GHZ, 512MB RAM, dysk 80GB i napęd CDRW/DVD.

Więcej informacji na temat dystrybucji gOS znaleźć można na stronie projektu. W dziale download dostępny jest również obraz ISO gOS w wersji 1.0.1, który można pobrać za pośrednictwem sieci BitTorrent.

© dobreprogramy