reklama

Ubuntu Next, serwer wyświetlania Mir i Retina

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

W lutym świat obiegła wieść, że Canonical pracuje nad własnym serwerem wyświetlania o nazwie Mir. Kiedy już środowisko oswoiło się z myślą o tym, że na Ubuntu X zostanie zastąpiony przez Waylanda, Canonical zapowiedział Ubuntu Phone. Wtedy okazało się, czy raczej Canonical stwierdził, że Wayland również nie spełnia pewnych wymagań, jakie stawia przed serwerem wyświetlania system przeznaczony do pracy na dowolnie małym lub dowolnie dużym ekranie. Argumenty zostały uznane za wierutną bzdurę przez społeczność, a Canonical ponownie został oskarżony o zapędy do posiadania całego stosu technologicznego i prawa do 100% kodu. Nie zmienia to faktu, że Mir powstaje i, jak na razie, ma się nieźle.

Powyższa demonstracja, opublikowana przez Jono Bacona, to Unity Next, przeznaczone dla Ubuntu Touch, wyświetlane przez Mir na MacBooku Pro z Retiną. Mir całkiem nieźle radzi sobie z wyświetlaniem obrazu na ekranie o rozdzielczości 2880×1800 pikseli, gdy pod spodem działa tylko słabszy z dostępnych w tym modelu laptopa układ graficzny Intel HD (w opisie filmu jest mowa o Intel Graphics HD 4400, ale Apple dopiero przymierza się do wprowadzenia generacji Haswell do swoich produktów, więc prawdopodobnie jest to Intel HD 4000). Opis filmu mówi także, że zespół pracujący nad Mirem jeszcze nie zagłębiał się porządnie w optymalizację.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama