Ubuntu, OpenSUSE i Fedora

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano wersję Beta kolejnego wydania najpopularniejszej dystrybucji Linuksa - Ubuntu. Jest to system przeznaczony głównie dla początkujących, ale nie pozbawiony zaawansowanych funkcji i najnowszych wersji oprogramowania.

Nowe Ubuntu Dapper Drake pierwotnie miało być wydane już 20 kwietnia, jednak programiści postanowili o przesunięciu tego terminu na czerwiec. Jest to spowodowane chęcią dopracowania dystrybucji, a po tym, co prezentuje nowa Beta, można uznać, że cel ten zostanie osiągnięty. Większość nowości dotyczy wygody użytkowania i dopracowania interfejsu. Jedną z najciekawszych zmian jest obsługa sieci bezprzewodowych, których używanie będzie od teraz znacznie wygodniejsze. Stworzono nowy graficzny instalator aplikacji dostarczanych w pakietach DEB. Szczegółowe informacje dotyczące nowej wersji dostępne są w ogłoszeniu producenta.

Na jutro zaplanowane jest wydanie długo oczekiwanej finalnej wersji OpenSUSE 10.1. Kilka dni temu pojawiła się druga wersja kandydująca (RC2), a w tym tygodniu ma być wydana RC3, więc prawdopodobnie stabilne wydanie znowu się opóźni.

Pojawiły się także nowe informacje na temat dystrybucji Fedora Core. Niedawno wydana piąta wersja była tworzona przez dziewięć miesięcy. Programiści uznali, że jest to zbyt długo i zaplanowali ukończenie "szóstki" na 20 września. Dwa tygodnie przed tą datą ma być wydane GNOME 2.16, więc można się spodziewać, że nowa Fedora będzie z nim zintegrowana.

© dobreprogramy
s