Ubuntu Phone OS: debiut dla deweloperów już w tym tygodniu

Strona główna Aktualności

O autorze

Już za kilka dni będziemy mogli sprawdzić sami, co wart może być Ubuntu Phone – nowy mobilny system operacyjny ze stajni Canonicala. Obrazy wydania nazwanego Touch Developer Preview of Ubuntu for Phones pojawić się mają już w najbliższy czwartek i będzie można zainstalować je na telefonach Galaxy Nexus.

Dla producenta Ubuntu to wydanie jest początkiem ery prawdziwej konwergencji między urządzeniami – za tym wzniosłym określeniem stoi koncepcja jednolitej platformy uruchomieniowej dla desktopów, tabletów, telewizorów i telefonów, na której działać będzie oprogramowanie dla Ubuntu. Ma ona być gotowa do czasu wydania Ubuntu 13.10, ale już teraz programiści mogą zapoznać się z wstępną wersją SDK i jego dokumentacją, zaś projektanci interfejsów zobaczyć wytyczne projektowania aplikacji na Ubuntu.

Jak do tej pory, nie licząc niezbyt dopracowanej wersji Ubuntu/Unity na tablety Nexus, Canonical nic specjalnego nie pokazał, a dostępny na jedynie dwóch telefonach Google'a Ubuntu for Phones to może może nie wystarczyć, by zapoznać programistów z nowym OS-em. Pomóc ma w tym celu przygotowywane otwarte wydanie, dzięki któremu możliwe będzie przeniesienie środowiska uruchomieniowego Ubuntu na androidowe telefony innych producentów. Informacje o tym, jak system Canonicala zainstalować na swoim telefonie, znaleźć będzie można na stronach wiki Ubuntu.

Zanim jeszcze jednak pojawiło się konkretne oprogramowanie, już pojawili się jego krytycy. Aaron Seigo, jeden z kluczowych deweloperów KDE, stojący za projektem Plasma Active, zwrócił uwagę na to, jak daleko wciąż deklaracjom Canonicala do rzeczywistości. Podstawowym problemem jest wykorzystanie QML – języka projektowania aplikacji na bibliotece Qt, wokół którego „kręci się” cała koncepcja Ubuntu Phone. W obecnych wersjach Unity (nawet tych rozwojowych) QML w ogóle nie znajdziecie. A więc nie, to nie jest ten sam kod, to nie jest pomost między różnymi urządzeniami, o jakim oni (Canonical – przyp.red.) mówią – pisze Seigo na swoim profilu w Google+.

Dla dewelopera KDE opowieści z Canonicala to bajki opowiadane opensource'owej społeczności, bajki o rozwiązaniach, których firma ta nie jest w stanie dostarczyć. Wystarczy zresztą przypomnieć wcześniejsze opowieści o produktach takich jak Ubuntu for Android, który po podłączeniu do telefonu monitora i klawiatury miał pozwolić na uruchomienie pełnowymiarowego desktopowego środowiska pracy (i który miał być przełomową aplikacją dla wielordzeniowych telefonów w roku 2012), czy zapowiedzianego na CES 2012 Ubuntu TV, które miało zjawić się na inteligentnych telewizorach. W rzeczywistości Unity pozostaje tylko desktopową technologią, mocno powiązana z Gnome/GTK: jej przeniesienie na Qt/QML wymagałoby wiele pracy, której po prostu nie widać.

Niemniej dla Seigo sam telefon z Ubuntu to jednak dobry pomysł (rozgrzewa wnętrzności jak miska zupy w zimową noc) i liczy że będzie nawet możliwe uzgodnienie jego interfejsów programowania z KDE Plasma. Problem widzi wyłącznie w tym, jak Canonical komunikuje się z linuksową i opensource'ową społecznością – i jak pusto brzmią te komunikaty.

© dobreprogramy

Komentarze