reklama

Ubuntu Phone pod względem ochrony użytkowników wcale nie jest lepsze od Androida

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Zaprezentowane przez Canonicala pierwsze modele smartfonów z systemem Ubuntu Touch wzbudziły spore zainteresowanie. Wyprodukowane przez firmy Meizu i bq urządzenia wyglądają na ciekawą alternatywę dla słuchawek z Androidem czy nawet iOS-em, zarówno pod względem parametrów sprzętowych, jak i działającego na nich oprogramowania. Ubuntu Touch przynosi bowiem unikalny, całkiem estetyczny interfejs użytkownika oraz wszechstronne środowisko uruchomieniowe dla aplikacji natywnych i webowych – a to wszystko zrealizowane tylko za pomocą Wolnego Oprogramowania. Nic w tym dziwnego, otwartość i wolność miały być kluczowymi atutami sprzętu z Ubuntu. Miały, ale raczej nie będą, okazuje się bowiem, że wychwalając zalety nowego sprzętu, Mark Shuttleworth przemilczał pewną niewygodną dla Canonicala kwestię.

Organizacja Privacy International chciała przyjrzeć się prototypom Ubuntu Phone bliżej, poddać kod systemu audytowi, w nadziei, że nowy mobilny system okaże się prawdziwe otwartym, bezpiecznym OS-em, wolnym od furtek NSA i chroniącym prywatność użytkowników. I owszem, samo Ubuntu Touch jest otwarte i furtek w nim nie ma, ale co z tego, skoro telefony z systemem Canonicala będą korzystały z zamkniętego, własnościowego systemu dla procesora pasma bazowego?

Canonical, zachwalając opensource'ową naturę swojego systemu, długo tej sprawy nie chciał poruszać. Dopiero po naciskach ze strony Privacy International przyznał, że jest w kwestii sprzętu całkowicie na łasce producentów. Nie kontrolujemy tej części rozwiązania, która dostarczana jest przez producentów czipsetów, zazwyczaj tylko w binarnej postaci – twierdzi rzecznik firmy.

W tej sytuacji dr Richard Tynan, ekspert z PI zajmujący się przede wszystkim rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w inwigilacji elektronicznej, twierdzi, że ze względu na brak możliwości sprawdzenia oprogramowania procesora pasma podstawowego w Ubuntu Phone, sama otwartość Ubuntu Touch nie daje systemowi temu żadnej przewagi nad innymi otwartymi systemami dla telefonów, takimi jak Android. Tynan przypomina o istnieniu licznych ataków wymierzonych w te kluczowe komponenty smartfonów, o nieciekawych dla ofiar skutkach – utracie wrażliwych informacji, zdławieniu ich komunikacji, a nawet śmierci, jeśli namierzane znajdą się w zasięgu rakiet bezzałogowego pojazdu latającego.

Zastanawiać musi też tłumaczenie Canonicala, że nie ma wyboru co do oprogramowania dla procesora pasma bazowego. Nie jest tak, że otwartych systemów tego typu w ogóle nie ma. Ukończono bowiem prace nad w pełni opensource'ową wersją oprogramowania pasma podstawowego – OsmocomBB. Działa on na procesorach Calypso, wykorzystywanych m.in. w pewnej liczbie telefonów Motoroli i słuchawkach OpenMoko i pozwala użytkownikom na prowadzenie rozmów telefonicznych czy wysyłanie i odbieranie SMS-ów bez konieczności korzystania z jakichkolwiek binarnych blobów. Telefon z Calypso mógłby dla Canonicala zrobić np. Foxconn, który wcześniej zastosował go w słuchawkach Pirelli DP-L10.

Nikt nie potrafi powiedzieć, dlaczego firma Shuttlewortha zdecydowała się tak postąpić. Wygląda na to, że temat procesorów pasma bazowego jest dla producentów wyjątkowo wstydliwy. Nie zapominajmy, że telefony z systemem innego czempiona wolności – Mozilli – też korzystają z zamkniętego basebandu, podobnie jak i Blackphone, głośne urządzenie, które miało zapewnić pełną ochronę prywatności swoich użytkowników. Może więc trzeba pogodzić się z opinią Richarda Stalmanna, przekonanego, że telefony komórkowe to sen Stalina i narzędzia Wielkiego Brata. Sam lider Wolnego Oprogramowania nie ma telefonu komórkowego, gdyż nie zamierza nosić przy sobie urządzenia śledzącego, które może być zdalnie włączone, by go podsłuchiwać.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama