Ubuntu 9.04 RC

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z harmonogramem, właśnie ukazała się wersja kandydująca dystrybucji Ubuntu Jaunty Jackalope, co oznacza, że jeśli wszystko dalej pójdzie według planu, to już za tydzień odbędzie się premiera oficjalnej, stabilnej wersji. Oczywiście równolegle odbędą się prezentacje projektów powiązanych, czyli Kubuntu, Edubuntu, Gobuntu i Xubuntu.

Ponieważ prace nad nowymi funkcjami i wersjami programów zakończyły się już jakiś czas temu, to wiadomo, że wersja stabilna nie będzie się znacząco różnić (prócz drobnych poprawek) od dzisiejszego RC.

W nowym Ubuntu znajdziemy między innymi środowisko GNOME w wersji 2.26 (Kubuntu zaoferuje stabilną wersję KDE 4.2.2), funkcję optymalizacji czcionek w zależności od parametrów monitora, nowe style i ustawienia notyfikacji. Prócz tego, pojawiła się obsługa ext4, dzięki czemu nowe Ubuntu jako jedna z pierwszych dystrybucji umożliwi instalację na partycjach sformatowanych z tym systemem plików.

Nowa serwerowa wersja Ubuntu posiada zainstalowane oprogramowanie Eucalyptus, pozwalające na uruchomienie w prosty sposób własnej chmury obliczeniowej, tworzenie wirtualnych maszyn i konfigurację wielu klastrów w chmurze. Ponadto, pojawił się wstępnie skonfigurowany serwer poczty, który oferuje między innymi wsparcie dla protokołów SMTP, POP3, IMAP z TLS i SASL.

Równolegle firma Canonical, uruchomiła możliwość zamawiania płyt na nowe Ubuntu za pośrednictwem serwisu ShipIt. Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem płyt instalacyjnych ze stabilną wersją dystrybucji Ubuntu 9.04 mogą już dzisiaj dokonać zamówienia. Aby otrzymać tego typu płytkę należy najpierw zarejestrować się w ShipIt, a następnie zalogować się do serwisu podając dane adresowe, na jakie mają trafić zamówione CD.

Szczegółową listę zmian w nowym Ubuntu znaleźć można na stronie twórców.

© dobreprogramy