Ubuntu 7.10 RC

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z harmonogramem, dzisiaj w nocy ukazała się wersja kandydująca dystrybucji Ubuntu Gutsy Gibbon, co oznacza, że jeśli wszystko dalej pójdzie według planu, to już za tydzień odbędzie się premiera oficjalnej, stabilnej wersji. Oczywiście równolegle odbędą się prezentacje projektów powiązanych, czyli Kubuntu, Edubuntu, Gobuntu i Xubuntu.

Ponieważ prace nad nowymi funkcjami i wersjami programów zakończyły się już jakiś czas temu, to wiadomo, że wersja stabilna nie będzie się znacząco różnić (prócz drobnych poprawek) od dzisiejszego RC.

W nowym Ubuntu znajdziemy między innymi środowisko GNOME w wersji 2.20 (Kubuntu zaoferuje niestabilną wersję KDE 4), domyślnie włączone efekty graficzne Compiz Fusion i zainstalowaną wtyczkę Gnash do odtwarzania animacji Flash. Prócz tego, w repozytoriach pojawiły się wtyczki do Firefoksa, dzięki czemu będą aktualizowane razem z innymi komponentami systemu.

Nowa serwerowa wersja Ubuntu posiada zainstalowane oprogramowanie AppArmor, stworzone przez Novella, pozwalające na nakładanie restrykcji na procesy, a co za tym idzie - zwiększenie bezpieczeństwa systemu. Ponadto, pojawił się zestaw wstępnie skonfigurowanych serwerów sieciowych: poczty, wydruku, baz danych i plików, dzięki czemu można łatwo i szybko uruchamiać nowe usługi.

Z najnowszym wydaniem Ubuntu pojawiła się też nowa odmiana - Gobuntu. Jest to system pozbawiony jakichkolwiek niewolnych komponentów, takich jak zamknięte sterowniki, kodeki i aplikacje.

Szczegółową listę zmian w nowym Ubuntu znaleźć można na stronie twórców.

© dobreprogramy