reklama

Ubuntu a sterowniki

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórcy dystrybucji Ubuntu zdecydowali, że wbrew wcześniejszym nieoficjalnym pogłoskom, nowe Ubuntu nie będzie na razie posiadało domyślnie zainstalowanych niewolnych sterowników do kart graficznych.

Włączenie niewolnych sterowników do najpopularniejszych kart graficznych ułatwiłoby początkującym użytkownikom rozpoczęcie pracy z Ubuntu, gdyż w większości przypadków świeżo zainstalowany system posiadałby wsparcie dla wszystkich głównych komponentów komputera. Prócz tego, od razu po instalacji można by korzystać z Beryla lub Compiza - rozszerzeń wzbogacających pulpit o rozbudowane efekty graficzne, które potrzebują sterownika wspierającego sprzętową akcelerację grafiki.

W Ubuntu już od pewnego czasu znaleźć można niewolne sterowniki, między innymi do bezprzewodowych kart sieciowych. Wspierające akcelerację sterowniki do kart graficznych i rozszerzenia takie jak Beryl nie są jednak niezbędne dla prawidłowego działania systemu, a ponadto nie są jeszcze na tyle dojrzałe, aby móc włączyć je do standardowej konfiguracji.

W zamian, twórcy postanowili, że w najbliższym czasie stworzona zostanie aplikacja do bardzo łatwego włączenia tych sterowników i rozszerzeń już po instalacji systemu. Dodatkowo, programiści chcą pomóc twórcom otwartego sterownika dla kart Nvidii - Nouveau, który mógłby w przyszłości zastąpić te oferowane przez producenta.

Podjęto także decyzję na temat zmiany wsparcia dla wersji na komputery PowerPC, która od następnego wydania będzie nieoficjalna. Oznaczać to będzie tyle, że obrazy ISO na tą platformę będą wydawane tak jak dotychczas, ale wydanie głównej edycji nie będzie opóźniane w przypadku wykrycia błędów dotyczących tylko PowerPC.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama