reklama

Ubuntu dla netbooków

Strona główna Aktualności

O autorze

Na targach Computex w Taiwanie, firma Canonical zapowiedziała nową edycję systemu Ubuntu - przeznaczoną dla tzw. netbooków czyli ultramobilnych, tanich notebooków.

Zainteresowanie małymi notebookami takimi jak choćby Asus Eee PC jest gigantyczne w związku z czym praktycznie wszyscy liczący się producenci tego typu rozwiązania wprowadzają lub zapowiadają ich wprowadzenie. Firma Canonical nie zamierza nowego trendu bagatelizować w związku z czym przygotowuje Ubuntu Netbook Remix - specjalną wersję systemu bazującą na Ubuntu Desktop Edition.

Netbook Remix jest odchudzoną wersją "dorosłej" edycji, został zoptymalizowany pod kątem energooszczędnych procesorów Intel Atom, które przebojem wdzierają się w nowy segment rynku. Zgodnie z założeniami system ma funkcjonować wydajnie na komputerach z twardymi dyskami oraz tych wyposażonych jedynie w pamięć flash, oraz umożliwiać łatwe i wygodne korzystanie z usług sieciowych i podstawowych aplikacji. Mimo, że nowa edycja jest nieco odchudzona to jednak jest pełnowartościowa, aplikacje działające na "dużym" Ubuntu mają więc działać również na wersji Netbook Remix.

Netbook Remix ma być, tak jak w przypadku znanego z Asusa Eee PC Xandrosa, preinstalowanym rozwiązaniem dostarczanym przez producentów, z którymi Canonical zawrze odpowiednie porozumienia. Prawdopodobnie pierwsze urządzenia z Netbook Remix na pokładzie znajdziemy na sklepowych półkach w końcu bieżącego roku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama