r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Ubuntu na AMD? Uważajcie na aktualizacje bezpieczeństwa...

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Jeśli śledzicie losy odkrytych niedawno luk w procesorach różnych producentów, zapewne już wiecie, że poprawki dla Windowsa 10 powodowały problemy z uruchamianiem systemu na niektórych procesorach AMD. Okazało się, że Windows nie jest jedynym systemem, który ma z tym problemy. Awarii ulega także Ubuntu w wersji 16.04, wydane w kwietniu 2016, ale tylko z jedną wersją jądra.

Problem z poprawką bezpieczeństwa dotyczy tylko niewielkiej grupy użytkowników Ubuntu, został jednak zauważony. Problemy z uruchomieniem mają osoby korzystające z wspomnianej wyżej wersji systemu po aktualizacji jądra do 4.4.0-108. Z tą samą wersją jądra miewają problemy użytkownicy Minta.

Canonical udostępnił obrazy jądra 4.4.0-108 9 stycznia, a w liście zmian znajdziemy wzmiankę o uodpornieniu systemu na atak Meltdown. Od tego czasu były wydawane kolejne wersje – 4.4.0-109 i 4.4.0.109.114, mające umożliwić normalne uruchamianie systemu, jednak nie we wszystkich przypadkach działają zgodnie z założeniami. Wielu użytkowników poleca po prostu powrót do starszej wersji jądra, co na szczęście nie jest szczególnie trudne, ale ponownie naraża na ataki.

r   e   k   l   a   m   a

By uruchomić system ze starszą wersją jądra należy uruchomić komputer i przytrzymać klawisz Shift zanim wyświetli się ekran logowania. W ten sposób dostaniemy się do menedżera uruchamiania GRUB. Na liście należy wybrać zaawansowane opcje dla Ubuntu i wskazać Linux 4.4.0-104-generic. Po uruchomieniu systemu najlepiej usunąć jądro 4.4.0-108 z pomocą menedżera pakietów.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.