Ubuntu ruszy na laptopach „Always connected” z Windowsem 10 i procesorami ARM

Ubuntu ruszy na laptopach „Always connected” z Windowsem 10 i procesorami ARM

Ubuntu ruszy na laptopach „Always connected” z Windowsem 10 i procesorami ARM
Ubuntu ruszy na laptopach „Always connected” z Windowsem 10 i procesorami ARM
14.02.2019 18:41, aktualizacja: 15.02.2019 11:30

W grudniu 2017 roku Microsoft i Qualcomm ogłosili, że będą pracować nad ultramobilnymi laptopami z Windowsem 10, procesorami Snapdragon (architektura ARM) i łącznością LTE. Największą zaletą tych maszyn ma być możliwość pracy na akumulatorze przez ponad 20 godzin dzięki energooszczędnym komponentom. Na razie te „zawsze połączone” maszyny nie cieszą się zbytnią popularnością, ale może się to zmienić dzięki możliwości zmiany systemu. Hobbyści pracują nad możliwością uruchomienia na tych laptopach Linuxa, a konkretnie Ubuntu w wersji ARM.

ARM-owe laptopy z linii Always connected na razie nie wypaliły. System ma sporo ograniczeń, aplikacji brakuje, a wiele z nich korzysta z emulatora. Pierwsza generacja urządzeń, czyli HP Envy x2 i ASUS NovaGo ze Snapdragonem 835, nie popisała się wydajnością.

Jest jednak nadzieja dla tych zgrabnych komputerów. Grupa hakerów stara się umożliwić instalację na nich Ubuntu. Projekt o nazwie aarch64-laptops jest rozwijany na zasadach Open Source. Na GitHubie znajdziecie już pierwsze obrazy Ubuntu dla wspomnianych laptopów oraz dla Lenovo Miix 630. Są to dość wczesne kompilacje i należy spodziewać się problemów. Na laptopie Asusa nie będzie działał gładzik, brak prawidłowej obsługi wbudowanego dysku i Wi-Fi. Prace wciąż trwają.

Nie działa także akceleracja grafiki, ale ten problem powinien rozwiązać projekt freedreno. Na przygotowanie kompletnego zestawu sterowników potrzeba jeszcze kilku miesięcy, ale jest to w zasięgu autorów projektu.

Trzeba jeszcze wyjaśnić, że choć Ubuntu jest od dawna dostępne dla architektury ARMv8 (aarch64), ale nie da się go zainstalować na „zawsze połączonych” laptopach z powodu różnych przeszkód technicznych. Podstawową jest projekt i konfiguracja procesorów Snapdragon. Gdy już uda się uruchomić wszystkie komponenty, użytkownicy będą mogli korzystać z Ubuntu razem z repozytorium pakietów skompilowanych na procesory ARM. To oznacza, że Ubuntu ma szansę działać wydajniej niż Windows z emulowanymi aplikacjami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)