Ubuntu: start w 10 sekund, nowe programy w zestawie

Strona główna Aktualności

O autorze

Przyspieszenie startu systemu oraz rewizja oprogramowania zawartego w Ubuntu były głównymi tematami dyskusji deweloperów na konferencji Ubuntu Developer Summit.

Na Ubuntu Developer Summit, zakończonym 29 maja br. postanowiono kontynuować prace nad przyspieszaniem startu systemu. Wersja 9.10 ma się bootować w ciągu ok. 10 sekund. Zmiany zajdą również we wnętrzu systemu. Folder /tmp ma być w systemie plików tmpfs, który rezydował będzie w pamięci RAM (ograniczy to ilość operacji na dysku i docelowo obniży pobór prądu podczas pracy systemu). Ponadto Grub ma zostać zaktualizowany do wersji 2.0.

Dalszemu rozwojowi zostanie poddany również system powiadomień, który ma zostać rozbudowany o nowe typy komunikatów, zgodnie z wytycznymi zawartymi na stronie projektu. Zmiany dosięgną również podstawowy zestaw programów, który jest dołączany na płycie. Z dystrybucji zostaną usunięte programy Ekiga, Pidgin oraz Rhythmbox. Dwa ostatnie mają zostać zastąpione przez, odpowiednio: Empathy oraz Banshee. Podczas UDS dyskutowano również na temat dołączenia programu Canola Media Center.

Interesującą rzeczą jest, że jeżeli rzeczywiście plany dołączenia Banshee się ziszczą to równoznacznie będzie to oznaczało dołączenie do dystrybucji bibliotek Mono, odpowiadających za uruchomienie aplikacji napisanych w C#. Pidgin oraz Rhythmbox zostały usunięte z uwagi na mniejsze, niż w przypadku Empathy oraz Banshee zaangażowanie programistów w projekty. Ubuntu walczy wyraźnie również o użytkowników korzystających z serwisów społecznościowych - w Karmic Koala ma pojawić się aplikacja Gwibber, dzięki której użytkownik uzyska dostęp do serwisów Facebook oraz Twitter. Domyślną przeglądarką internetowej w dystrybucji ma być Firefox w wersji 3.5.

Przypomnijmy, że dotychczas wydano wersję Alfa 1, o czym pisaliśmy w maju. Za nieco ponad tydzień, bo 11 czerwca ma się ukazać wersja Afla 2, zawierająca już niektóre opisane wyżej zmiany. Według planu rozwoju wydanych ma zostać sześć wersji Alfa. Pierwsza wersja Beta ma się ukazać 1 października, Release Candidate 22 października i ostatecznie wersja finalna pojawi się, według planu 29 października br.

© dobreprogramy

Komentarze