Ubuntu uruchomione na iPhone 7. Nie jest to proste, ale możliwe

Strona główna Aktualności
Na iPhone 7 można uruchomić Linuxa lub Androida /fot. Pixabay
Na iPhone 7 można uruchomić Linuxa lub Androida /fot. Pixabay

O autorze

Co zrobić ze starym iPhonem? Wszystko zależy od modelu. Jeżeli mamy iPhone 7 z chipem A10 Fusion, możemy się trochę zabawić. Ten procesor jest kompatybilny z Linuksem, a konkretniej jedną z dystrybucji – arm64 Ubuntu 20.04.

Pewien użytkownik Reddita wpadł właśnie na taki pomysł. Znalazł wśród swoich rzeczy nieużywany od dawna iPhone 7. Smartfon posiadał dość solidną wadę, bowiem użytkownik pisze o uszkodzeniu pamięci masowej urządzenia. Stwierdził, że spróbuje więc zainstalować inny system, poprzez połączenie USB.

Jako że niektóre wersje iOS są podatne na proces tzw. jailbreaku, zamierzony efekt dało się osiągnąć. Użytkownik Reddita wykorzystał narzędzie checkra1n w wersji 0.10.2-beta, pozwalające na ominięcie zabezpieczeń systemowych Apple'a. Nie jest to legalna zabawka, bowiem z jej użyciem można zainstalować aplikacje z innych źródeł, niż AppStore. Innymi słowy, za darmo pobierać płatne aplikacje.

Na szczęście nie to kierowało bohaterem wpisu. Po zainstalowaniu jailbreaku pobrał pliki niezbędne do zainstalowania Ubuntu. Ze względu na uszkodzenie pamięci urządzenia, instalację przeprowadził z wykorzystaniem zewnętrznego nośnika. Po wykonaniu długiego i uciążliwego procesu udało mu się uruchomić Linuxa.

Jak widać, iPhone 7 z chipem A10 Fusion z sukcesem uruchamia wiersz poleceń Ubuntu. Na pełną kompatybilność z systemem raczej nie ma tu co liczyć. Szczegóły instalacji Linuxa możecie znaleźć we wpisie źródłowym na forum Reddit. Jako dodatkowy smaczek warto przypomnieć, że całkiem niedawno korzystając z jalibreaka checkra1n udało się uruchomić Androida na iPhone 7

© dobreprogramy
s