Ugoda Microsoft i IBM

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft podał, że zapłaci firmie IBM 775 milionów dolarów odszkodowania, w celu zakończenia procesów dotyczących monopolistycznych praktyk Microsoftu, które zaszkodziły pozycji systemu OS/2 i pakietu SmartSuite na rynku, a także interesom serwerowym i hardware'owym firmy IBM. Dalsze 75 milionów dolarów Microsoft pokryje poprzez wdrożenie własnego oprogramowania w IBM.

Zgodnie z umową, IBM zgodził się w zamian za odszkodowanie, nie podejmować na drodze sądowej tematu dwuletnich strat finansowych spowodowanych działaniami Microsoftu, które poprzednio zostały zgłoszone przed 30 czerwca 2002. Firmy Microsoft i IBM we wspólnym komunikacie prasowym poinformowały, że porozumienie zamyka sprawy procesów anty-monopolistycznych pomiędzy nimi.

Microsoft and IBM zawarły w roku 2003 układ ograniczający procesy dotyczące praktyk monopolistycznych, w międzyczasie starając się dojść do rozwiązania, które zapobiegłoby przerwanemu sporowi. Porozumienie to miało skończyć się w lipcu. Firmy poinformowały, że tegoroczne porozumienie zostało podjęte w wyniku dwumiesięcznych rozmowów.

Efektem porozumienia były wzrosty akcji Microsoftu (o 6 centów - do 24,90 dolara) na giełdzie Nasdaq, podczas gdy kurs akcji IBM wzrósł o 35 centów (do 74,55 dolarów) na nowojorskiej giełdzie NYSE.

© dobreprogramy
s