reklama

Ugoda Psystar i Apple - ale co z EFI?

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Po niedawnym, niekorzystnym dla Psystara wyroku sądu i złożeniu przez Apple wniosku o nakaz zaprzestania naruszania praw autorskich, byt producenta pecetów z systemem Mac OS X był zagrożony. Psystar zdecydował się więc pójść na ugodę z Apple, jednak nie zamierza składać broni i zrezygnować ze sprzedaży oprogramowania Rebel EFI.

Na mocy zawartego porozumienia Psystar zgodził się zapłacić producentowi Maków odszkodowanie w wysokości 2,675 mln dolarów, zaś Apple zrezygnowało z części swych roszczeń związanych z naruszeniem znaków towarowych i praktykami nieuczciwej konkurencji. Psystar, co najważniejsze, usunął także ze swojej oferty wszelkie komputery z systemami Mac OS X i zmienił ich status w swoim sklepie firmowym na "Out of Stock". Firma nie zrezygnowała jednak ze sprzedaży oprogramowania do wirtualizacji, które umożliwia m.in. zainstalowanie systemu Mac OS X na komputerze typu PC wyposażonym w procesor Intela. Psystar twierdzi, że kosztujący 50 dolarów Rebel EFI nie został objęty ostatnim wyrokiem sądu, toteż nie ma przeszkód prawnych dla dalszej sprzedaży tego kontrowersyjnego oprogramowania.

Nietrudno się domyślić, że Apple i Psystar będą dalej będą ze sobą walczyć i jeszcze nieraz spotkają się w sądzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ewentualne zwycięstwo Apple w procesie o Rebel EFI zamknie firmie Psystar ostatnią furtkę dla kontynuowania dalszej działalności, co może doprowadzić do kolejnego, tym razem już definitywnego bankructwa przedsiębiorstwa.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama