r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Ukryte przesłanie z kasety Radiohead odczytane dzięki ZX Spectrum

Strona główna AktualnościROZRYWKA

Od wydania legendarnego albumu OK Computer minęło 20 lat. Z tej okazji zespół wypuścił wydawnictwo OK Computer OKNOTOK 1997-2017, które zawiera materiał z tamtej pamiętnej sesji. Za 527 zł dostajemy zestaw składający się z trzech płyt winylowych oraz kasety. I to właśnie ona wzbudziła największe zainteresowanie.

We wtorek wszystkim, którzy z wyprzedzeniem zamówili zestaw, zespół udostępnił cyfrowy obraz kasety. Oprócz eksperymentów muzycznych oraz nagrań demo, zawiera ona 2 minuty syntezowanych tonów. Jeden z użytkowników reddit postanowił otworzyć materiał emulatorem ZX Spectrum, uprzednio ustawiając filtr dolnoprzepustowy na poziomie 3.5kHz.

W ten sposób uzyskał 30 linijek kodu, w którym zespół przedstawia swój skład, jest też data 19 grudnia 1996 roku oraz ukryta wiadomość: gratulacje...odkryłeś sekretną wiadomość syd żyje hmmmm. Powinniśmy ujawniać to częściej. Jest to nawiązanie do Syda Barreta, członka zespołu Pink Floyd, który miał ogromny wpływ na psychodeliczne brzmienie Radiohead.

r   e   k   l   a   m   a

Wszyscy fani zespołu, którzy dysponują cyfrowym zapisem kasety, mogą spróbować swoich sił. Potrzebny będzie jedynie emulator ZX Spectrum, np. dostępny w naszej bazie program ZXSpectrum4.net. Ważne, żeby pamiętać o filtrze dolnoprzepustowym, który należy ustawić na poziom 3.5kHz.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.