Ulubione aplikacje użytkowników Ubuntu: co chcielibyśmy zobaczyć w 18.04 LTS?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Deweloperzy Ubuntu rzucają nowe światło na oprogramowanie, z którego korzystają użytkownicy ich systemu. Przeprowadzony przez nich sondaż Ubuntu 18.04 LTS Default Desktops Applications Survey miał pomóc we wprowadzeniu zmian w domyślnym zestawie tego, co system Canonicala dostarcza w pakiecie. Udział w nim wzięło ponad 15 tysięcy respondentów, a cała akcja była szeroko komentowana na łamach mediów social news. Przedstawione teraz wyniki też nie pozostaną bez echa.

Uczestnicy sondażu mieli wybrać swoje ulubione aplikacje w 14 kategoriach. Co prawda pewien użytkownik Slashdota wygrał wszystko, prezentując emacsbuntu, w którym kultowy edytor emacs funkcjonuje jako przeglądarka, klient poczty, terminal, środowisko programistyczne, menedżer plików, klient IRC-a, czytnik PDF, pakiet biurowy, kalendarz, odtwarzacz wideo, odtwarzacz muzyki, wyświetlarka zdjęć i nagrywarka ekranu, ale na szczęście nie była to typowa odpowiedź, emacsbuntu raczej się nie pojawi (tym bardziej, że edytorem tekstu w tym zestawie miał być vim). Oto zwycięzcy… i przegrani.

Przeglądarka

Mimo wszystko użytkownicy Ubuntu pozostają wierni domyślnie wbudowanemu Firefoksowi: ponad 4800 głosów przypadło na przeglądarkę Mozilli. Chromium uzyskało około 1600 głosów, oficjalna kompilacja Chrome około 1400. Około 300 głosów oddano na Vivaldiego, jakieś 250 na Operę.

Odtwarzacz wideo

VLC właściwie nie ma konkurencji – około 4900 głosów. Drugi w kolejności mpv uzyskał około 800 głosów, totem i smplayer po około 400, mplayer jakieś 200.

Klient poczty

Desktopowe klienty poczty umarły? Nie na Ubuntu. Domyślny Thunderbird wygrywa, uzyskując około 4200 głosów. Webowy klient Gmaila był drugi, z tysiącem głosów, kolejne miejsca przypadły geary (około 300) i kmailowi (około 120).

Edytor tekstu

Nie, wcale nie emacs, który nawet nie znalazł się w pierwszej piątce. Na gedit swój głos oddało około 2800 użytkowników, vima wybrało raptem 700, kate 400, nano 300, atom około 200.

Pakiet biurowy

LibreOffice jest w praktyce jedynym używanym pakietem biurowym na desktopie Ubuntu. Wskazało na niego około 5500 ankietowanych, drugi w kolejności chiński WPS miał jakieś 150 gosów, przeglądarkowy pakiet Dokumenty Google jakieś 130.

Odtwarzacz muzyki

Nie, YouTube nie jest podstawowym odtwarzaczem muzyki na Ubuntu. Wygrało VLC. Tak, to ten odtwarzacz wideo, zagłosowało na niego 1250 osób. Około 700 wybrało Rhytmboksa, jakieś 600 – Clementine, zamigał tu jeszcze Audacious i spotify.

Menedżer plików

Domyślnym menedżerem plików na Ubuntu od lat jest Nautilus – i nikt tu nic nie zmienia. Wybrało go 2800 użytkowników, kolejny w rankingu domyślny menedżer z KDE, dolphin, wskazany został przez jakieś 600 osób. Wśród najpopularniejszych znalazła się też przeróbka Nautilusa, nemo, oraz znany z Xfce thunar.

Terminal

I tu zaskoczeń nie ma: wygrywa domyślny gnome-terminal (2250 głosów), przez terminatorem (480), konsole (470) i tilixem (240).

Czytnik PDF

Najpopularniejszy jest evince (2050 głosów), przed okularem (750 głosów) i Adobe PDF Readerem (250 głosów). Na Ubuntu korzysta się też czasem z foxita (200 głosów) i atrila (100 głosów).

Edytor zdjęć

Taki obraz Wasz, użytkownicy Ubuntu. Do edycji zdjęć używany jest przede wszystkim GIMP (2950 głosów). Drugie w kolejności, specjalistyczne narzędzie darktable zyskało raptem 200 głosów, a niecałe 180 osób zagłosowało na kritę. Czemu jednak niecała setka chce edytować zdjęcia w służącym do obróbki grafiki wektorowej Inkscape?

IRC/komunikator


IRC praktycznie nie żyje, więc tę kategorię połączono. Wygrał stary dobry multikomunikator pidgin (około 800 głosów), przed IRC-owym hexchatem (450 głosów) i coraz modniejszym telegramem (260 głosów). Skype? No cóż, Skype przegrało nawet z konsolowym klientem irssi.

Kalendarz

Stawka bardzo wyrównana – 580 głosów na gnome-calendar, 570 na kalendarz wbudowany w Thunderbirda. 500 osób wybrało webowy kalendarz Google.

Wyświetlarka zdjęć

Domyślny Shotwell uzyskał około 490 głosów, eog jakieś 350, gwenview około 320. Bez obaw, byli i tacy, którzy głosowali w tej kategorii na emacsa.

Środowisko deweloperskie

Niespodzianka! Ulubionym IDE użytkowników Ubuntu okazało się… Visual Studio (300 głosów) Czyżby chodziło o tę elektronową aplikację na Chromium – Visual Studio Code? Drugie miejsce (290 głosów) przypadło monstrualnemu Eclipse, 280 głosów otrzymał kolejny elektronowy wytwór – atom. Stawkę tych liczących się narzędzi zamyka geany (210 głosów) i vim (140 głosów).

Edytor wideo

Mamy obfitość edytorów wideo na Linuksa. W sondażu największym powodzeniem, i to mimo tego że Ubuntu za wiele z KDE wspólnego nie ma, cieszył się kdenlive (740 głosów). Drugie miejsce zajął openshot (560 głosów), trzecie avidemux (190 głosów). Są też w niewielkiej ilości użytkownicy komercyjnych rozwiązań, takich jak lightworks, cinelerra czy davinci.

Nagrywarka ekranu

290 osób nagrywa swoje pulpity za pomocą obs (Open Broadcast Software). Simplescreenrecorder to wybór 230 użytkowników, 180 wskazało kazam, 170 na aplikację o skromnej nazwie recorder.

Dodatkowe aplikacje

Ankietowani mieli wskazać jeszcze aplikacje dodatkowe, które chcieliby mieć domyślnie w dystrybucji. Wygrał htop, przed inkscape, audacity, transmission i Virtual Boxem.

Czym wypchać Ubuntu 18.04 LTS?

Przyzwyczajenie pozostaje drugą naturą, a rozwijane wciąż ze sporym nakładem sił i środków aplikacje środowiskowe (te specyficzne dla GNOME), w większości wypadków po prostu nikogo nie interesują, bardziej są przejawem ambicji deweloperów niż potrzeb użytkowników.

Idealny zestaw oprogramowania dla Ubuntu, nawet po przejściu na GNOME, najwyraźniej wcale nie byłby jednolity. A jak to wygląda na Waszych linuksowych systemach? Odnajdujecie się w profilu typowego użytkownika Ubuntu?

© dobreprogramy