Unia Europejska chce obowiązku dwustopniowej weryfikacji przy e-zakupach

Unia Europejska chce obowiązku dwustopniowej weryfikacji przy e‑zakupach

Unia Europejska chce obowiązku dwustopniowej weryfikacji przy e-zakupach
02.09.2016 16:12

Przy okazji informowania o dużych wyciekach danych między innymi z Dropboksa i Last.fm, wielokrotnie zalecane było wykorzystanie do logowania dwustopniowej weryfikacji tożsamości. Wejście w życie nowej dyrektywy Unii Europejskiej, PSD2 (Directive on Payment Services), poskutkuje tym, że wkrótce w wielu sytuacjach korzystanie z dwuskładnikowej weryfikacji może być obowiązkowe.

Jak informuje Dziennik Internautów, druga wersja dyrektywy o usługach płatniczych ma jasno zarysowywać sytuacje, dotyczące wykorzystania serwisów i usług, w których administracja będzie musiała zapewnić użytkownikowi możliwość dwustopniowej weryfikacji. Chodzi oczywiście przede wszystkim o sklepy internetowe, serwisy aukcyjne i usługi płatnicze.

Nie upubliczniono dotąd informacji o szczegółach, możemy jednak liczyć na to, że drugi stopień weryfikacji będzie wykorzystywał możliwości urządzeń mobilnych. Zamiast zatem potwierdzać wolę dokonania przelewu za zakupu np. hasłem SMS, co trudno uznać za w pełni bezpiecznie i wygodne, możliwe będzie wykorzystanie np. aplikacji mobilnej.

Obraz

Jeżeli zatem zlecimy transakcję w przeglądarce na komputerze, to drugim składnikiem mogłoby być powiadomienie wyświetlane przez aplikację mobilną na smartfonie. Jego potwierdzenie skutkowałoby powodzeniem transakcji. Taki model weryfikacji tożsamości popularyzuje zresztą między innymi Google.

I nie chodzi tutaj tylko o opisywane przez nas wcześniej nowości w logowaniu do samych usług, ale też o nowości w Androidzie. W ciągu ostatnich miesięcy możemy zauważyć stopniowe rozwijanie możliwości wchodzenia w interakcje z powiadomieniami push bez konieczności uruchamiania całej aplikacji. Taki kierunek rozwoju idealnie nadaje się do popularyzacji dwustopniowej weryfikacji. Tym bardziej cieszy, że nowe możliwości dostrzegają także regulatorzy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)