reklama

Unia Europejska inwestuje w superszybki Internet mobilny

Strona główna Aktualności

O autorze

Począwszy od 1 stycznia 2010 r. UE zainwestuje 18 mln euro w prace badawcze służące rozwojowi kolejnej generacji sieci komórkowych 4G. Komisja Europejska (KE) właśnie zdecydowała o rozpoczęciu procesu finansowania prac badawczych związanych z technologią "Long Term Evolution (LTE) Advanced", która pozwoli zwiększyć prędkość mobilnego Internetu do 1 Gb/s.

Technologia LTE zapewnia prędkość przesyłania danych do 100 Mb/s (LTE Advanced do 1 Gb/s), czyli dziesięciokrotnie większą niż sieci komórkowe 3G (w przypadku LTE Advanced prędkość byłaby ok. stukrotnie wyższa). W Europie technologia ta jest obecnie testowana przez operatorów w Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a jej zastosowanie do celów komercyjnych spodziewane jest w Szwecji i Norwegii już w pierwszej połowie 2010 r. Pomiędzy 2004 a 2007 r. UE wspomogła kwotą 25 mln euro prace badawcze w zakresie optymalizacji i normalizacji LTE (projekty WINNER I i II, realizowane przez konsorcjum 41 wiodących europejskich firm i wyższych uczelni). Wynikiem powyższego było opracowanie pierwszej koncepcji infrastruktury sieci opartej na LTE.

W ubiegłym miesiącu KE podjęła decyzję o rozpoczęciu finansowania kwotą kolejnych 18 mln euro prac badawczych nad udoskonaloną wersją LTE, LTE Advanced . We wrześniu Komisja rozpocznie negocjacje z konsorcjum w sprawie szczegółów, dotyczących także sztandarowego projektu ARTIST4G, który opiera się na wynikach projektów WINNER oraz łączy firmy i badaczy z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Realizacja nowych projektów rozpocznie się prawdopodobnie w styczniu 2010 r.

Najważniejsze korzyści z wdrażania nowej technologii, według KE, to m. in.: zwiększenie wydajności operatorów sieci LTE co ma wpłynąć na obniżenie kosztów dostępu, wzrost szybkości co pozwoli w pełni wykorzystywać nowoczesne usługi internetowe (wysokiej jakości telewizja, wideo na żądanie), dostępność na obszarach o małym zaludnieniu co w konsekwencji zmniejszyć ma "przepaść cyfrową".

Wiodący operatorzy komórkowi i producenci sprzętu na całym świecie, tacy jak Orange, TeliaSonera, T-Mobile, AT&T, NTT-DoCoMo, Verizon, Alcatel-Lucent, Ericsson, Huawei i Nokia Siemens Networks, już się zobowiązali do stosowania standardu LTE. Zdaniem analityków rynku operatorzy na całym świecie zainwestują do 2013 r. prawdopodobnie prawie 6 mld euro (8,6 mld USD) w sprzęt LTE.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama