Unia Europejska nie będzie chronić nazwy Gmail

Strona główna Aktualności

O autorze

Kolejna porażka Google w sprawie objęcia ochroną na terenie całej Unii Europejskiej nazwy Gmail - znaku, za którym kryje się bezpłatna hostowana usługa pocztowa, jedna z najpopularniejszych oprócz wyszukiwarki usług firmy. Dlaczego odmówiono zastrzeżenia nazwy? Powodem jest już istniejąca w Niemczech firma G-mail zajmująca się wysyłaniem wydruków e-maili, której właścicielem jest Daniel Giersch. Zastrzegł on nazwę G-mail jeszcze w 2000 roku.

Istnieje duże prawdopodobieństwo konfuzji - tak głosi oświadczenie agencji unijnej prowadzącej sprawę. Jak czytamy dalej, użytkownicy mogą pomyśleć, że obie firmy są ze sobą w jakiś sposób połączone i pracują nad tą samą usługą. Jak mówi rzeczniczka prasowa Google, Kay Oberbeck, firma jest "rozczarowana" taką interpretacją. Na razie nie ma komentarza odnośnie ewentualnej apelacji. Google może odwołać się do europejskiego sądu pierwszej instancji w Luksemburgu.

Odrzucając postulat Google agencja tym samym podtrzymała w całości decyzję niższego szczebla ze stycznia 2007 roku. Analitycy spodziewają się jednak, że to jeszcze nie koniec walki o nazwę. Gmail jest zastrzeżony dla Google w ponad 60 krajach świata i z pewnością utrzymywanie drugiej marki będzie niełatwe i kosztowne. Mimo to w tej chwili w Niemczech i Wielkiej Brytanii (gdzie swego czasu również pojawił się podobny problem) jedyną opcją pozostaje dalsze wykorzystywanie nazwy Google Mail.

© dobreprogramy