reklama

Unia Europejska ostrzega Nokię przed pójściem drogą „trolli patentowych”

Strona główna Aktualności

O autorze

Programista .NET i innych technologii Microsoft. Prywatnie fanboy wszystkiego, co jest związane z Windows Phone. W wolnej chwili wspomina lepsze czasy, kiedy królowała Amiga. Uwielbia jazdę rowerem i biegi długodystansowe.

Associated Press informuje, że Unia Europejska, pomimo zaakceptowania umowy pomiędzy Nokią a Microsoftem, widzi pewne zagrożenia w tym układzie. Joaquin Almunia, komisarz do spraw konkurencji, ostrzega Nokię przed staniem się „trollem patentowym". Unia Europejska ma monitorować kolejne działania Finów związane z patentami.

Organ Unii Europejskiej do spraw konkurencji jest świadom tego, że Nokia może rozpocząć grę patentami. Warto pamiętać, że w Wielkiej Brytanii HTC już ma problem z One Mini. Finowie zablokowali sprzedaż tego modelu powołując się na nielegalne wykorzystanie zastrzeżonych technologii. Podobny los może w przyszłości czekać flagowy model HTC One. Unia Europejska nie chce pozwolić na to, aby Nokia stała się teraz źródłem patentów, które mogłyby generować pokaźny dochód. Jeśli dodamy do tego to, że Microsoft związał dział mobilny i część usług za pomocą umowy, to można spodziewać się zmożonej akcji mającej na celu rozgrywkę patentami Nokii. Taki układ znany jest chociażby pomiędzy Google i Motorolą, jednakże w tym przypadku symbioza jest znacznie silniejsza, gdyż gigant z Mountain View zakupił całą firmę telekomunikacyjną.

Organy kontroli konkurencji w Unii obiecują baczne przyglądanie się przyszłym poczynaniom Nokii, które będą dotyczyć patentów. Finowie na przykładzie Motoroli, ale także i Samsunga zauważyli, że jest to dobry sposób nie tylko na bezpośrednie źródło dochodów, ale również szybka i prosta droga na znalezienie się w centrum zainteresowania mediów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić