Unia Europejska zabiera głos w kwestii piractwa

Strona główna Aktualności

O autorze

Unijna komisarz ds. telekomunikacji i mediów Viviane Reding wezwała rządy krajów członkowskich do ponownego przejrzenia ustaw antypirackich i próby ich reformy w sposób pragmatyczny i innowacyjny.

Jak zaznaczyła, cyfrowe media mają potencjał, by łagodzić skutki kryzysu gospodarczego, jednak ich obecne sposoby dystrybucji nie tylko nie ograniczają, ale wręcz nasilają zjawisko piractwa na terenie Wspólnoty. Komisarz stwierdziła, że trzeba ułatwić i uatrakcyjnić dostęp do cyfrowych treści, gdyż rosnące piractwo jest dowodem na kryzys zaufania ludzi do obecnego modelu biznesowego i rozwiązań prawnych.

Powyższa wypowiedź zbiegła się w czasie z batalią antypiracką, jaką prowadzi Francja (pisaliśmy o tym m.in. w czwartek) i Wielka Brytania, przez co może być odebrana jako swego rodzaju ostrzeżenie dla tych krajów.

Niejako przy okazji Viviane Reding powiedziała też, że trzeba ujednolicić przepisy dot. przenoszenia książek do postaci cyfrowej i zakończyć dyskusje, które trwają wokół Google Books. Cyfrowa sprzedaż książek jest szansą dla wielu wydawnictw i może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych metod dystrybucji.

© dobreprogramy