Unia o patentach komputerowych

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów unijnego prawa trafił ponownie pod obrady Parlamentu Europejskiego.

Dyrektywa o patentach na oprogramowanie komputerowe, która ma chronić europejskich wynalazców przed światową konkurencją, została przedyskutowana przez Parlament, który w środę ma głosować w tej sprawie. Unijne instytucje mają zadecydować, czy i jak opatentować programy komputerowe nie tylko stosowane w samym komputerze, ale w rozmaitych urządzeniach, od pralki, przez telefon komórkowy, po samochód.

Jednak instytucjom daleko do zgody - projekt przygotowany przez Komisję Europejską popiera większość krajów w Radzie, z wyjątkiem Polski, która najpierw go zaakceptowała, a potem nabrała wątpliwości, jednak za późno, żeby go zablokować.

Parlament Europejski jest teraz ostoją przeciwników dyrektywy i dąży do konfrontacji z Radą. Projekt spędza sen z powiek małym i średnim firmom komputerowym, które obawiają się, że patentami objęte zostaną najmniejsze elementy oprogramowania, z kliknięciem myszą włącznie, i że na nowej regulacji zyskają głównie komputerowi giganci.

O unijnych patentach można przeczytać także w artykule Patenty - decydujące starcie opublikowanym na łamach serwisu 7thguard.net, który od samego początku stanowczo sprzeciwia się ich wprowadzeniu.

© dobreprogramy
s