Unia podtrzymuje karę dla Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Unijny sąd podtrzymał karę nałożoną na giganta przez Komisję Europejską. Microsoft po raz pierwszy w swojej historii zostaje zmuszony do sprzedaży okrojonej wersji swoich programów i do podzielenia się sekretami z konkurentami oprócz tego musi zapłacić 497 mln euro.

Nadużycie dominującej pozycji rynkowej przez Microsoft - zdaniem Brukseli - miało dwojaki charakter: system operacyjny Windows był sprzedawany obowiązkowo razem z odtwarzaczem Windows Media Player (WMP), przez co konkurencyjne produkty (np. RealPlayer firmy RealNetworks) traciły rację bytu, bo ludzie ze zwykłego lenistwa nie chcieli ich instalować; firma nie ujawniała informacji o tym, w jaki sposób serwery komunikują się z jej systemem Windows. Z tego powodu programy serwerowe konkurencji były mniej wydajne.

Niewątpliwie unijna interpretacja jest dość kontrowersyjna, czy zakaz dodawania pewnych elementów bądź funkcjonalności jest uczciwym posunięciem? Na pewno zdania są różne, czemu jednak nikt nie zaatakował systemowego kalkulatora, czyżby lobby producentów komputerowych kalkulatorów jest za słabe ;-)

Sprawa jednak niewątpliwie nie jest ostatecznie rozstrzygnięta, istnieje jeszcze możliwość odwołania do prezesa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Więcej na ten temat przeczytać można na łamach portalu Gazeta.pl.

© dobreprogramy
s