r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Unijne badanie szybkości Internetu - ochotnicy poszukiwani

Strona główna Aktualności

Komisja Europejska szuka chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w ogólnoeuropejskim badaniu szybkości transmisji danych w sieciach szerokopasmowych.

Badanie umożliwi KE podjęcie decyzji o tym, do których krajów skierować środki na inwestycje w sieci szerokopasmowe. Komisja za pośrednictwem Europejskiej Agendy Cyfrowej stara się w ten sposób polepszyć jakość dostępu do Internetu w Unii Europejskiej. Badanie obejmie 100 tysięcy użytkowników w 30 krajach. W Polsce ma zostać przebadanych 6 tysięcy użytkowników. Badanie zostanie przeprowadzone przez firmę SamKnows, która rozda chętnym osobom specjalne urządzenia pomiarowe, które będzie trzeba podłączyć bezpośrednio do modemu lub routera. Badanie będzie w pełni zautomatyzowane a uczestnik będzie regularnie informowany o jego przebiegu.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by wziąć udział w badaniu? Musimy posiadać stacjonarne łącze szerokopasmowe od jednego z głównych dostawców Internetu w Polsce. Uczestnik badania otrzyma urządzenie SamKnows Whitebox, które należy wpiąć bezpośrednio do routera. W ramach badań urządzenie będzie pobierało około 3 GB i wysyłało około 1 GB danych miesięcznie. Testy obejmą badanie prędkości wielowątkowego pobierania i wysyłania w oparciu o protokół HTTP, dostępność łącza, drgania (jitter), opóźnienia i straty w pakietach (zarówno ICMP jak i UDP), długość zapytania rekurencyjnego i wskaźnik awaryjności zapytania do serwera DNS, czas ładowania strony sieci Web, wskaźnik awaryjności ładowania strony sieci Web oraz szybkość strumienia wideo.

r   e   k   l   a   m   a

Po zakończeniu badania urządzenie SamKnows Whitebox stanie się własnością użytkownika. Co ważne, w trakcie badania nie ma mowy o naruszeniu prywatności, gdyż SamKnows Whitebox przeprowadza własne testy i nie potrzebuje analizować zachowań użytkownika. Ponieważ Whitebox jest wpięty pomiędzy router i komputer, urządzenie będzie przeprowadzało testy tylko wówczas, gdy zużycie łącza będzie na zerowym lub minimalnym poziomie - podczas gdy użytkownik będzie pobierał duże porcje danych z maksymalną prędkością, żadne testy nie będą realizowane, by nie obniżać komfortu korzystania z Sieci.

By wziąć udział w badaniu, należy się zarejestrować na stronie projektu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.