r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Universal Music Group znów atakuje: ciemne chmury nad Groovesharkiem

Strona główna AktualnościINTERNET

Grooveshark od 2007 roku jest jednym z najpopularniejszych serwisów oferujących strumieniowanie muzyki. W przeciwieństwie do Spotify czy Deezera, nie robi tego jednak za zgodą i korzyścią muzyków i wytwórni. Nad usługą zbierają się jednak ciemne chmury – Groovesharkowi grozi nawet ostateczne zamknięcie.

Prawny aspekt działalności Groovesharka nie ma oczywiście zbyt wiele wspólnego z poszanowaniem praw autorskich. W związku z tym serwis wielokrotnie borykał się z poważnymi tarapatami. Przez 8 lat funkcjonowania serwisu, jego twórców wielokrotnie pozywano, a klienta Groovesharka wycofywano ze sklepów z aplikacjami.

Tym razem sprawa wygląda poważniej – nowojorski sąd uznał bowiem, że naruszenia praw autorskich przez twórców serwisu były świadome i zamierzone. W związku z tym nałożona na nich kara może wynosić nawet 736 mln dolarów. Powodem sprawy jest Universal Music Group

r   e   k   l   a   m   a

Jeżeli taki wyrok zapadnie, może on oznaczać koniec serwisu, który aktualnie udostępnia ponad 150 tysięcy plików. Może, ale nie musi. Serwis mimo niekorzystnych dla siebie wyroków, wychodził już cało z sądowych potyczek z największymi korporacjami przemysłu muzycznego, jak np. EMI. Warto także wspomnieć, że Grooveshark to nie tylko setki tysięcy pirackich plików muzycznych. Serwis współpracuje z kilkoma niezależnymi wytwórniami, jak na przykład Sun Records, dla której nagrywał m.in. Elvis Presley, Johnny Cash czy Roy Orbison.

Kara w wysokości 736 mln dolarów oczywiście nijak się ma do liczby 150 tysięcy udostępnianych utworów. Rozprawa będzie dotyczyć tylko niecałych 5 tysięcy plików. Jeżeli wyrok okaże się niepomyślny dla Groovesharka, firma będzie musiała zapłacić nawet 150 tysięcy dolarów za każdy plik.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.