Uniwersalna platforma to nie koniec win32. Windows 7 będzie częścią Windowsa 10 #Build

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Prima Aprilis?

Tak. Nic takiego podczas konferencji Build nie miało miejsca. Znajdujące się tu slajdy zostały sfingowane. Niewątpliwie jednak zagwarantowanie pełnej kompatybilności Windowsa nowej generacji ze starym oprogramowaniem byłoby pożądane. Jeszcze bardziej byłoby pożądane, gdyby zrobiono to za pomocą technik analogicznych do tej, którą wykorzystano do symulowania Linuksa w Windowsie 10.

Tegoroczna konferencja Build nie pozostawiła wątpliwości, że przyszłością Windowsa są aplikacje uniwersalne na Universal Windows Platform (UWP), rozprowadzane przez Windows Store i działające nie tylko na pecetach, ale też na smartfonach z Windowsem i konsolach Xbox One. Co jednak z tą ogromną bazą aplikacji, tworzonych przez lata na starsze wersje Windowsa? Jest oczywiście Projekt Centennial, mostek za pomocą którego można przekształcić aplikacje win32 na aplikacje UWP, ale naiwnością byłoby sądzić, że miliony starych programów zostaną w ten sposób przekształcone. Ich poprawne działanie ma być zagwarantowane inaczej – w przyszłości częścią Windowsa 10 będzie rdzeń Windowsa 7.

Wbudowanie w „dziesiątkę” Windowsa 7 nie jest na pewno tak ekscytujące, jak wbudowanie w system ten warstwy użytkownika Ubuntu, ale z perspektywy zwykłego Kowalskiego wydaje się być ważniejsze. W końcu ile osób korzysta z awka czy perla, a ile chce po prostu uruchomić starszą grę, czy np. napisany na początku stulecia program do nauki języka obcego? Podczas drugiego dnia konferencji Build Microsoft przedstawił plan, dzięki któremu kompatybilność ze starszym oprogramowaniem na Windowsach zostanie zachowana nawet w czasach tej uniwersalnej platformy Windows.

Podobnie jak w wypadku nie-emulacji Linuksa, tak i tu będziemy mieli do czynienia z nie-emulacją starszej wersji kernela NT, nad którą działać będzie izolowana warstwa użytkownika z Windowsa 7. W razie wykrycia programu napisanego na win32, Windows 10 uruchomi translator wywołań, który dynamicznie przełoży wywołania starych API na odpowiednie wywołania nowego interfejsu programowania z UWP. Pozostałe elementy „siódemki”, na czele ze sterownikami i bibliotekami .dll zostaną zachowane w niezmienionej formie.

Dzięki temu łatwo będzie też przez Windows Store oferować stare oprogramowanie w paczkach .appx – będą zawierały wszystko co potrzebne do uruchomienia starego programu, a o zgodność na poziomie interfejsów programowania i interfejsów binarnych zadba już samo Windows 10. Zdaniem Microsoftu, rozwiązanie takie pozwoli programistom dać sobie już spokój z win32 i skupić się wyłącznie na pisaniu oprogramowania na Universal Windows Platform. To zaś jest konieczne, by użytkownicy dali sobie wreszcie spokój ze starszymi wersjami Windowsa i zmigrowali na Windows 10 – najbardziej uniwersalny system operacyjny świata, jak to określił Anoosh Saboori, menedżer odpowiedzialny za projekt.

I faktycznie – połączenie darmowej aktualizacji (zapewne zobaczymy, jak czas jej obowiązywania zostanie teraz wydłużony) oraz gwarancji kompatybilności ze starym oprogramowaniem powinno sprawić, że era starych, nieuniwersalnych Windowsów się wreszcie skończy, a Microsoft będzie mógł się zająć rozwojem systemu bez żadnych ograniczeń związanych z przywiązania do przeszłości.

Warto przypomnieć tutaj, że z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia już swego czasu, gdy w Windowsie 7 (Professional) pojawiła się wbudowana w imię kompatybilności ze starym oprogramowaniem maszyna wirtualna Windowsa XP (tzw. tryb Windows XP). Rozwiązanie to było jednak dość niewygodne, wymagało uruchamiania desktopowego hiperwizora VirtualPC, a sama wirtualizacja oznaczała spory narzut. Tutaj mamy do czynienia z czymś na kształt windowsowego Wine – dynamicznej translacji na poziomie systemowego API, w niezauważalny, więc niekłopotliwy dla użytkownika sposób.

© dobreprogramy