Uniwersytet Oksfordzki zebrał 13 mln dol. na VR w terapii neurologicznej

Strona główna Aktualności
Firma Oxford VR zebrała ponad 13 milionów dolarów na rozwój technologii VR do terapii, fot. jazilykenneth / Pixabay
Firma Oxford VR zebrała ponad 13 milionów dolarów na rozwój technologii VR do terapii, fot. jazilykenneth / Pixabay

O autorze

W roku 2017 Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego powołała spółkę Oxford VR, która zajmuje się zastosowaniem technologii wirtualnej rzeczywistości w celach terapeutycznych i medycznych. Od dłuższego czasu VR stosowany jest do terapii różnego rodzaju fobii, czy też stresu pourazowego.

Oxford VR zebrał właśnie 10 milionów funtów na rozwój zautomatyzowanych technologii VR w sektorze medycznym. Firma chce teraz wdrażać swoje rozwiązania w USA. Pierwsze kliniczne badanie zorganizowane przez Oxford VR dotyczyło leczenia lęku wysokości, a teraz firma zajmuje się także terapiami związanymi z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym (OCD, lub potocznie: nerwica natręctw) oraz fobiami społecznymi.

Oxford VR używa wirtualnej rzeczywistości do terapii m.in. lęku wysokości

Działania Oxford VR oparte są o standardy praktyk i badań klinicznych, a technologia VR opracowana przez firmę symuluje wydarzenia, które wzbudzają problemy psychiczne wśród pacjentów. Następnie terapeuci umieszczając pacjentów wewnątrz symulacji w wirtualnej rzeczywistości, są w stanie – w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach – pomóc im w przełamaniu własnych lęków.

W badaniu opublikowanym przez prestiżowy dziennik medyczny The Lancet, Oxford VR dowiódł, że terapia w wirtualnej rzeczywistości obniżyła poziom niepokoju związanego z lękiem wysokości aż o 68 procent.

© dobreprogramy
s