reklama

Update 1 już w kwietniu dla użytkowników Windows 8.1, możliwe zmiany w interfejsie

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

W Sieci pojawiły się nowe informacje dotyczące zapowiadanej na wiosnę tego roku aktualizacji Windows 8.1. Ich źródłem jest rosyjski bloger W.Z.T – i jak można się spodziewać, Microsoft w żaden sposób tego nie skomentował. Wiele jednak wskazuje na to, że aktualizacja, oznaczona jako Update 1, przynieść ma zwiększenie wygody w korzystaniu z Windows za pomocą tradycyjnego interfejsu – klawiatury i myszy.

Nawróćcie się, grzesznicy, powróćcie na łono firmy – tak swój wpis zaczyna W.Z.T, sugerując, że aktualizacja Windows 8.1 przyciągnąć ma tych wszystkich, którzy niezadowoleni z najnowszego systemu Microsoftu zaczęli się rozglądać za czymś innym. Redmond miało otóż poinformować swoich najważniejszych („złotych”) partnerów OEM-owych, że pracuje nad wydaniem wersji RTM Windows 8.1 2014 Update. Nie będzie to żaden Service Pack, lecz pełna wersja systemu, przeznaczona do dystrybucji z nowymi komputerami.

Z tego co pisze W.Z.T, wynika, że aktualizacja Windows 8.1 przekazana zostanie producentom z początkiem marca, a publicznie zadebiutuje od 1 kwietnia, do pobrania za darmo dla wszystkich użytkowników tego systemu. Będą one rozpowszechniane na szczęście przez Windows Update, a nie przez Windows Store.

Pełne wersje RTM mają być też dostępne dla subskrybentów MSDN przed publicznym terminem wydania – chodzi zapewne o to, by deweloperzy mogli zapoznać się z odświeżonym Windows jeszcze przed konferencją Build 2014, która odbędzie się 2-4 kwietnia w San Francisco.

Już jednak od połowy stycznia uprzywilejowani partnerzy otrzymają zarówno pełne kompilacje Pre-Release Windows 8.1 2014 Update, jak i oddzielnie pakiet aktualizacyjny GDR (General Distribution Release). Testowane są już 64-bitowe pakiety ADK (Assesment and Deployment Kit), SDK_WDK, Symbols, Language Packs, Single Language Builds i Language Builds. To wszystko dostępne jest w kompilacji oznaczonej jako 6.3.9600.16581.WINBLUES14_GDR_LEAN.131222-2030, i z tego co pisze rosyjski bloger, uzyskanie jej poza oficjalnymi kanałami raczej nie będzie łatwe – każdy z zespołów Microsoftu otrzymał własny klucz do podpisów, tak by można było łatwo zidentyfikować źródło przecieku.

Mimo to są szanse, że jakaś nieoficjalna kompilacja jednak wycieknie. Póki co bloger oferuje zrzuty ekranów z nowego Windows. Po prawdzie, nic one przełomowego nie pokazują. Nie oznacza to, że w warstwie interfejsu do żadnych zmian nie dojdzie – Mary Jo Foley pisze wręcz, że jej źródła w Microsofcie mówią o poszukiwaniu sposobów na wygodniejsze korzystanie z Windows 8.1 za pomocą myszy i klawiatury, a w grę wchodzi nawet przywrócenie jakiejś formy menu Start, towarzyszącego przywróconemu już w 8.1 przyciskowi Start. Mary Jo Foley sugeruje też, że Update 1 przynieść ma zbliżenie systemów operacyjnych Windows dla PC, tabletów i telefonów na poziomie interfejsów programowania.

Warto przypomnieć, że wcześniej sugerowano, że takie zmiany miałyby pojawić się dopiero w Windows 8.2 „Threshold”, jeśli więc nowe nieoficjalne doniesienia są w jakimś stopniu prawdziwe, oznaczałoby to, że presja OEM-ów na wprowadzenie zmian w Windows swoje zrobiła, i Microsoft znacząco przyspieszył z pracami. Nic dziwnego – w końcu ruchy na sprzętowym rynku robią się coraz dziwniejsze, a wizja wprowadzenia Androida jako uzupełnienia czy alternatywy Windows na komputerach PC niekoniecznie się musi Microsoftowi podobać.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić