Upload i download — czy jestem złodziejem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jakiś czas temu zapraszaliśmy Was na konferencję internauta@prawo.karne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Portal dobreprogramy był patronem medialnym konferencji, a jej tematyka obejmowała przede wszystkim to, co wolno, a czego nie wolno w Internecie. Byliśmy na miejscu z naszą kamerą i dzisiaj rozpoczynamy publikację zapisów wideo najciekawszych prezentacji.

Na pierwszy ogień proponujemy wykład „Upload i download: czy jestem złodziejem?” wygłoszony przez mgr Jakuba Chwalbę z Katedry Prawa Środków Masowego Komunikowania i Reklamy Instytutu Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Twoja przeglądarka nie obsługuje Flasha i HTML5 lub wyłączono obsługę JavaScript...

Wykład dotyczy bardzo popularnej, ale wciąż nie do końca jasnej kwestii legalności pobierania i udostępniania w Internecie treści chronionych prawami autorskimi. Wątpliwości są tu naturalne, bo gdy z szeroko pojętej Sieci można za darmo pobrać film czy muzykę, za które w sklepie bądź kinie trzeba przecież słono zapłacić, w rozsądnej głowie powinna co najmniej zapalić się lampka ostrzegawcza. Jednocześnie jednak dochodzi tu temat tzw. „dozwolonego użytku”, ale co to tak naprawdę oznacza? Czy w równym stopniu dotyczy to muzyki, filmów jak i oprogramowania? Kiedy popełniamy czyn niedozwolony, a kiedy jeszcze poruszamy się w granicach prawa? Rozpoczynając wyboistą drogę do poznania odpowiedzi na powyższe pytania warto obejrzeć ten materiał wideo.

© dobreprogramy

Komentarze