r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Usługi Google w liczbach: 2 miliardy wierszy kodu w 9 milionach plików

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Podczas konferencji @Scale Google po raz pierwszy raz w historii podzieliło się danymi liczbowymi dotyczącymi kodu swoich usług. Nie ma oczywiście mowy o identyfikacji centrów danych czy innych informacjach, które mogłyby narazić Google na niebezpieczeństwo, niemniej jeśli Czytelnik kiedykolwiek zastanawiał się nad tym, z ilu wierszy kodu składają się łącznie usługi Google, to właśnie uzyskał odpowiedź.

Zaprezentowane przez Rachel Potvin, menedżera Google do spraw inżynierii, mogą wprawić w podziw. Wszystkie usługi Google, łącznie z Gmailem, Dokumentami Google czy serwisem YouTube, składają się z ponad 2 miliardów wierszy kodu o łącznym rozmiarze 86 terabajtów. Aby te abstrakcyjne wartości były nieco łatwiejsze do wyobrażenia, Potvin użyła ciekawego porównania z jądrem Linuksa. To składa się „raptem” z 15 milionów wierszy w około 40 tysiącach plików.

Usługi Google to ponadto 9 milionów plików z samym kodem źródłowym. Nie to jednak robi największe wrażenie a skala modyfikacji, jakie wprowadzane są do kodu. Każdego tygodnia zmienianych jest 15 milionów wierszy w 250 tysiącach plików. Imponujące jest także, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba zmian w kodzie Google rośnie we wzroście wykładniczym.

r   e   k   l   a   m   a

Potvin zwróciła także uwagę na to, jak przebiega praca nad kodem. Otóż wszystkie wspomniane dane są współdzielone pomiędzy około 25 tysiącami osób, które rozwijają Google w różnych częściach świata. Mogą one zatem wykorzystywać biblioteki i modyfikować je, a rezultaty ich pracy będą miały wpływ na funkcjonowanie szeregu usług. Z zapisem prezentacji z konferencji @Scale można zapoznać się w serwisie YouTube.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.