Usterka w Firefoksie: przeglądarka przestała podpowiadać adresy stron z zakładek

Strona główna Aktualności

O autorze

Korzystający z najnowszej wersji Firefoksa zwracają uwagę na nietypową usterkę związaną z działaniem paska adresu. Jak zauważono, przeglądarka przestała sugerować w ramach automatycznego uzupełnienia te witryny, które znajdują się w zakładkach użytkownika. Właściwe strony pojawiają się wśród propozycji, ale nie są domyślnie aktywną opcją. Przez to, jeśli ktoś był przyzwyczajony do wpisywania na pasku adresu tylko kilku liter, a następnie odruchowo przyciskał Enter, by zatwierdzić dotychczas automatycznie proponowaną witrynę z zakładek, może być teraz zaskoczony, że funkcja przestała działać poprawnie.

O szczegółach informuje serwis gHacks. Jak słusznie zauważa, nie wszyscy użytkownicy mogli zauważyć niewłaściwe działanie paska adresu. Podpowiedzi zależą bowiem również od historii przeglądania i możliwe, że część stron jest proponowana poprawnie, jednak w rzeczywistości są to wpisy zaczerpnięte właśnie z historii, a nie z zakładek. By to sprawdzić, najprościej będzie usunąć dane przeglądania z Firefoksa i spróbować wpisać w pasku adresu kilka liter nazwy lub adresu strony, która została wcześniej dodana do zakładek.

Błąd w przeglądarce został już zgłoszony twórcom na łamach Bugzilli. Jak się okazuje, wszystko wskazuje na to, że występuje wyłącznie w najnowszym obecnie Firefoksie 62. Co ciekawe, już teraz wiadomo co najprawdopodobniej jest powodem usterki. Okazuje się, że Firefox na tym etapie celowo pomija w podpowiedziach te strony z zakładek, które nie zostały nigdy dotąd odwiedzone, a przez to mogą być mało atrakcyjną propozycją na pasku podpowiedzi. Teoretycznie problem powinien więc znikać, kiedy daną stronę odwiedzi się przynajmniej jeden raz, ale nie w każdym przypadku ma to miejsce i nie ulega wątpliwości, że sprawie muszą się przyjrzeć twórcy.

Warto przypomnieć, że Firefox został niedawno zaktualizowany o nowe narzędzia blokujące śledzenie w Sieci. Mozilla stawia w ten sposób kolejny krok na drodze do zainteresowania przeglądarką następnych użytkowników, którzy przez lata zdążyli przekonać się do Chrome'a i Firefox przestał być dla nich atrakcyjny. Najnowsze wersje Firefoksa można pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania.

© dobreprogramy