Uwaga na nagie gwiazdy!

Strona główna Aktualności

O autorze

Panda Security poinformowała o wykryciu kolejnego przypadku masowego wykorzystania sław do rozsyłania wiadomości z niebezpieczną zawartością. Tym razem oszuści jako wabik wykorzystali zdjęcia takich gwiazd jak Rihanna, Shakira, Scarlett Johansson czy Angelina Jolie.

Wiadomości oprócz "zachęcających" tematów, takich jak: "naked Shakira clip", "Rihanna exposed" czy "Scarlett Johansson spills boobs", zawierają odsyłacz z tekstem "Download and Watch". Kiedy użytkownik kliknie dany link, na jego dysk twardy pobierany jest trojan Agent.IMB. Ten złośliwy kod kopiuje się do systemu pod nazwą CbEvtSvc.exe i tworzy usługę o tej samej nazwie, która jest wykonywana przy każdym uruchomieniu komputera. Aby ukryć swoją obecność przed użytkownikiem, usuwa oryginalny plik, który wykorzystał do instalacji. Agent.IMB umożliwia przedostanie się do komputera i wykonanie niebezpiecznych działań, takich jak kradzież poufnych danych czy wykonanie zrzutów z informacji niejawnych. Aby się rozprzestrzenić, potrzebuje działania ze strony samego użytkownika.

Mogłoby wydawać się, że tego rodzaju działania powinny być bezskuteczne z racji uświadomienia Internautów, niestety jednak statystyki wskazują, że ofiar takich działań stale jest wiele. W związku z powyższym zalecamy aby nie otwierać wiadomości, które pochodzą z nieznanych źródeł, a szczególnie, by nie klikać znajdujących się w nich odsyłaczy.

© dobreprogramy