Uwaga na trojan imitujący aktywację Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Pod koniec kwietnia firma Symantec specjalizująca się m.in. w badaniach zagrożeń internetowych opublikowała raport, w którym ostrzega przed nowym trojanem Kardphisher. Trojan ten blokuje dostęp do komputera z zainstalowanym systemem Windows, a następnie imituje okno aktywacji jednocześnie żądając podania kilku osobistych informacji - w tym numeru karty kredytowej.

Choć Symantec określił zagrożenie trojana jako "bardzo niskie", to jak wynika ze świeżo opublikowanej notki na blogu centrum reagowania firmy, sporo użytkowników dało się zwieść bardzo dobrze podrobionym komunikatom. Poza tym, jak by na to nie patrzeć, dopóki nie poda się żądanych informacji, komputer pozostaje zablokowany, gdyż anulowanie udawanej aktywacji skutkuje wyłączeniem systemu. Nie można również uruchomić menedżera zadań. Warto popatrzeć na strony Symantec i dokładnie przyjrzeć się screenom okienek trojana - chociażby po to, aby zauwazyć, jak dobrze są zaprojektowane i naprawdę przypominają autentyczne komunikaty systemowe.

Jakie wnioski należy wyciągnąć z tej lekcji? Po pierwsze ryzyko, że nieświadomy użytkownik poda numer karty kredytowej nie jest wcale takie małe, jak moze się wydawać. Odkąd Microsoft żąda numeru karty na formularzach webowych podczas zamawiania chociażby uaktualnień do Visty w ramach programu Express Upgrade, użytkownicy mogą z rozpędu podać te dane o jeden raz za dużo. Działania trojana wymierzone są więc w zagubionych w skomplikowanych procedurach użytkowników, którzy do końca nie wiedzą, jakie informacje i gdzie muszą podać. Drugi wniosek nasuwa się niestety sam - również Symantec pisze, że w dzisiejszych czasach nie można już ufać nikomu...

© dobreprogramy