Uzyskaj Office – a przy tym utrać możliwość resetowania Windowsa 10

Strona główna Aktualności

O autorze

Aplikacja Uzyskaj Office jest domyślnie preinstalowana w Windows 10 – i w założeniu ma jedno zastosowanie. Ma ułatwić użytkownikowi kupienie pakietu Microsoft Office. Czy ktoś z tego korzysta, tego nie wiemy. Wiemy jednak, że Uzyskaj Office zyskało ostatnio jeszcze jedno zastosowanie. Pozwala zablokować resetowanie Windowsa.

Funkcja Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego potrafi pomóc wtedy, gdy zawodzi wszystko inne, a Windows działa fatalnie. Wybierając opcję Usuń wszystko możemy uzyskać system tak świeży, jak to tylko możliwe. Przynajmniej tak być powinno. Jeśli jednak na komputerze z systemem Windows 10 z Rocznicową Aktualizacją (1607) mamy aplikację Uzyskaj Office (Get Office) w wersji 17.7909.7600 lub późniejszej, niestety komputera nie zresetujemy.

Ten problem pojawił się przy okazji ostatniej wtorkowej aktualizacji systemu – łatka KB4013418 spowodowała wiele usterek, na tyle dotkliwych, że niektórzy użytkownicy zdecydowali się zresetować Windows do ustawień początkowych. Nic z tego! Z jakiegoś powodu w trakcie procesu po kilkunastu minutach przygotowań dostajemy powiadomienie, że niektóre pliki nie mogą zostać usunięte. Proces się kończy, ustawienia fabryczne nie zostają przywrócone, powtarzanie resetowania niczego nie daje.

Microsoft przyznał, że faktycznie tak się dzieje, i że winna jest aplikacja Uzyskaj Office. Co najdziwniejsze w tym wszystkim, ręczne usunięcie aplikacji przed próbą resetowania nie pomaga. Prace nad usunięciem tej usterki trwają, użytkownicy zostaną powiadomieni, kiedy już będzie gotowa poprawka pozwalająca na zresetowanie komputera.

Dlaczego jakaś bzdurna aplikacja może zablokować ważną funkcjonalność systemu operacyjnego – tego niestety nie wyjaśniono. Zapewne jest to skomplikowane.

© dobreprogramy