Użytkownicy Windows 8 prawie nie korzystają z aplikacji Modern UI

Strona główna Aktualności

O autorze

Niektórzy użytkownicy to bardzo niewdzięczne istoty. Producent inwestuje ogromne pieniądze w ulepszanie systemu operacyjnego, interfejsu użytkownika, rdzennych aplikacji – a ci albo nie chcą używać ich tak, jak używane być powinny, albo w ogóle się od nich odwracają. Okazało się, że wielu takich niewdzięczników znaleźć można wśród użytkowników Windows 8.

Badania przeprowadzone przez specjalizującą się w zarządzaniu komputerami PC firmę Soluto dotyczyły realnej popularności aplikacji pisanych dla interfejsu Modern UI – domyślnej metody komunikacji z komputerem w systemie Windows 8. Objęto nim 10 848 użytkowników, których zachowania były analizowane przez około 27 dni. Wśród nich znaleźli się zarówno posiadacze klasycznych desktopów, jak i nowych urządzeń z ekranami dotykowymi.

Wyniki są dla Microsoftu miażdżące – i jeśli gigant z Redmond miałby je wziąć pod uwagę, planując dalszy rozwój swojego oprogramowania, to powinien w ogóle sobie podarować prace z Modern UI. Popularność aplikacji dla nowego interfejsu jest znikoma. Okazało się, że 61% użytkowników standardowych desktopów uruchamia jakąś aplikację dla Modern UI rzadziej niż raz na dobę. Niemal identyczny wynik osiągnięto dla laptopów – 60% z nich nie miało specjalnej ochoty uruchamiać regularnie kafelkowych aplikacji. Średnio użytkownicy takich maszyn uruchamiali 1,4 aplikacji Modern UI dziennie.

Wydawać by się mogło, że użytkownicy urządzeń z ekranami dotykowymi powinni bardziej doceniać Modern UI – w końcu kafelki powstały po to, by dotykać je palcami. A jednak nie, nawet na dotykowych laptopach i tabletach standardowe aplikacje Windows cieszyły się większym powodzeniem. 58% użytkowników laptopów z ekranami dotykowymi uruchamiało aplikacje Modern UI rzadziej niż raz dziennie, zaś dla posiadaczy tabletów z Windows 8 odsetek ten nie przekroczył 44%. Średnio użytkownik tabletu uruchamiał aplikację Modern UI zaledwie 2,7 raza dziennie – a przecież powinien żyć w tym środowisku, nie pamiętając nawet o jakichś przestarzałych paradygmatach desktopowych.

Z badań Soluto wynika więc, że dla przeciętnego użytkownika Windows 8, nowy interfejs jest czymś, co lepiej unikać. Wyniki popularności dla większości aplikacji dostarczanych przez Windows Store nie zachwycają. Wśród najchętniej pobieranych listę Top20 dominują narzędzia od Microsoftu, ale nie licząc Windows Communications Apps, większość z nich nie jest uruchamiana nawet raz na tydzień. Aplikacją, która najbardziej przyciąga użytkowników, okazał się klient poczty Yahoo!, którego uruchamiano niemal 27 razy tygodniowo. W praktyce jedyne aplikacje Modern UI, które cieszą się choćby umiarkowaną popularnością, zaliczyć można do kategorii komunikacyjno-społecznościowej.

Analitycy Soluto przyznają, że trudno wyjaśnić im taki stan rzeczy. Ich zdaniem panuje konsensus, że Windows 7 to solidny, dobry system operacyjny, a zmiana na Windows 8 dla zadowolonych z „siódemki” była zbyteczna. Można zrozumieć, że Microsoft odczuł potrzebę rywalizacji z Apple, ale nie wiadomo, dlaczego uznał, że trzeba zmienić na siłę nawyki wszystkich tych, którzy z Windows 7 byli zadowoleni.

Z drugiej jednak strony rynek pogrążony jest w przekonaniu, że kto nie dokonuje innowacji, ten ginie, więc może faktycznie nie było wyjścia, jak tylko wymyślać nowe za wszelką cenę?

Pełne wyniki badań Soluto znajdują się tutaj.

© dobreprogramy
s