Użytkowniku, lecz się sam? Google wprowadza porady zdrowotne

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Zapewne każdy choć raz próbował kiedyś znaleźć poradę medyczną w Internecie. Rezultaty z reguły są wiadome jeszcze przed skorzystaniem z Google: nawet najbardziej niewinne objawy doprowadzą nas w końcu na łamy forum, gdzie bezsprzecznie zdiagnozujemy u siebie chorobę nowotworową czy egzotyczną odmianę grypy, najczęściej śmiertelną. Teraz Google chce to zmienić.

Na oficjalnym blogu Google ukazała się oficjalna zapowiedź kolejnej aktualizacji mobilnej aplikacji wyszukiwarki. Będzie ona nastawiona na sugerowanie wyszukującym porad lekarskich, profesjonalnych i sprawdzonych sugestii w formie wyraźnie oddzielonej od reszty wyników. Użytkownik, który w pole wyszukiwania wpisze objaw choroby, zobaczy – po automatycznym rozpoznaniu przez wyszukiwarkę, że chodzi o poradę medyczną – sugestie w formie oddzielnych, oznaczonych niebieskim kolorem kart.

Będą na nich wyświetlane opisy jednostek wraz objawami, a także wiele dodatkowych informacji, jak proponowane leczenie czy informacja o tym, na ile poważna jest sytuacja. Według Google, taka forma, ma pozwolić na bardziej profesjonalną pomoc bez konieczności narażania użytkownika na stres w związku z nietrafionymi informacjami, jakie dotychczas mogła zwracać w wynikach wyszukiwarka.

Każda karta jest oczywiście opatrzona stosowną uwagą, że porady z Google należy traktować z odpowiednim dystansem, nie zabrakło także informacji, że w każdym przypadku zaleca się kontakt z lekarzem. Pojawia się także informacja o pochodzeniu diagnozy – Google opracowało karty we współpracy z pracownikami takich uczelni medycznych, jak na przykład Harvard Medical School.

Aktualizacja, która przyniesie opisywane nowości, trafi na urządzenia z Androidem w ciagu kilku najbliższych dni. Niestety, na razie skorzystać z porad będą mogli jedynie użytkownicy z USA. Z czasem dostępność ma się zwiększać. Kwestia nietrafionych porad medycznych z Sieci mają już status żartu – czy Google uda się skorygować taki stan rzeczy?

© dobreprogramy