VAT na Internet - ciągle wielka niewiadoma

Strona główna Aktualności

O autorze

Batalii o VAT na Internet ciąg dalszy. Według słów ministra finansów - Mirosława Gronickiego, nasz kraj ma duże szanse by podatek od towarów i usług, m.in. na usługi dostępu do Internetu, był utrzymany na preferencyjnych warunkach.

Na konferencji prasowej, zwołanej po środowym posiedzeniu rządu, minister Gronicki oznajmił iż "W Unii Europejskiej dyskutuje się o dyrektywie szóstej, dotyczącej rozszerzenia obniżonej stawki VAT na pewne usługi, takie jak restauracyjne, budowlane, naprawy i usługi domowe itp. Polska dokłada do tego usługi druku, dostępu do internetu, towary dla dzieci oraz wyroby rękodzieła artystycznego. Jest to w pewnym sensie obniżenie podatku".

Pocieszeniem dla Internautów, niestety zdaje się - tymczasowym, jest stwierdzenie przez Pana Gronickiego, że jeżeli Komisja Europejska będzie wysyłać pisma, to nasz kraj będzie się musiał jednak dostosować do wymogów panujących w Unii Europejskiej. Póki co natomiast, takowych pism nie nadesłano.

Prawie pół roku temu, nasz parlament przyjął nową ustawę o VAT, która przewidziała zwolnienie osób fizycznych z VAT-u na usługi internetowe, natomiast przedsiębiorstwa zostały obciążone 22-procentową stawką. Dla porównania w krajach Unii Europejskiej stosuje się dwie stawki VAT: obniżona, która wynosi co najmniej 5 % oraz stawka podstawowa - minimum 15 %.

© dobreprogramy
s