r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

VAT w Unii...

Strona główna Aktualności

O autorze

Unia Europejska wydała dyrektywę, według której wszystkie zagraniczne firmy prowadzące sprzedaż online cyfrowych materiałów w krajach Wspólnoty, będą musiały naliczać podatek VAT.

Stawka VAT wyniesie od 15 do 25% na "cyfrowe" towary, w tym m.in. oprogramowanie, muzykę, zakupy na aukcjach internetowych, czy abonament za usługi internetowe. Dotychczas tylko firmy z krajów UE były zobowiązane do obciążania VAT-em swoich klientów. Wiązało się to jednak z tym, że firmy spoza granic UE były niezwykle konkurencyjne, za sprawą niższych cen. Po wprowadzeniu nowej dyrektywy, konkurencja na rynku ma się wyrównać.

Podczas gdy rodzime firmy są zadowolone z inicjatywy UE, zagraniczne firmy zajmujące się e-handlem próbują dostosować się do nowego prawa. AOL przenosi swoje europejskie oddziały do Luksemburga, z racji tego, że kraj ten posiada najniższe podatki, Amazon zapowiada, że będzie pobierał VAT od klientów, zaś dom aukcyjny eBay, w krajach o niskim procencie operacji, przejmie ciężar regulowania VAT-u na siebie. Dotyczy to m.in. Francji i Włoch, zaś mieszkańcy Wielkiej Brytanii czy Niemiec będą musieli płacić VAT z własnej kieszeni.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.