VIA Isaiah II: tajwański producent wraca na rynek, by powalczyć wydajnością z Athlonami i Atomami

Strona główna Aktualności

O autorze

Tajwańska firma VIA Technologies na rynek mikroprocesorów weszła w 1999 roku po przejęciu Cyriksa – i przez chwilę produkowane przez nią czipy cieszyły się sporą popularnością wśród składających niedrogie pecety. Przez chwilę, bo później techniczne zalety i marketingowe możliwości wielkich komputerów zepchnęły VIA do niszy urządzeń wbudowanych, cienkich klientów i ultramobilnych PC, w której tkwi do dziś. Jest szansa na zmianę tego stanu rzeczy już tej jesieni, za sprawą zapowiadanego na jesień mikroprocesora o nazwie kodowej Isaiah II, który w pierwszych testach osiągnął wyniki porównywalne z nowymi Athlonami 5350 AMD.

Isaiah II został zaprojektowany przez inżynierów Centaur Technology, niegdyś niezależnej firmy, znanej jako WinChip, a dziś oddziału VIA zajmującego się wyłącznie projektowaniem mikroprocesorów x86. To oni stoją za produkowanymi przez VIA czipami C3, C7, Eden i Nano. Nazwa kodowa wskazuje wyraźnie na pochodzenie – to następca 64-bitowej mikroarchitektury Isaiah, pokazanej po raz pierwszy w 2008 roku.

Wiadomo, że prototypowy czip wykorzystuje cztery 64-bitowe rdzenie taktowane zegarem 2 GHz i dysponuje 2 MB pamięci podręcznej L2. Z podanych danych wynika też, że ma wykorzystywać rozszerzenia instrukcji x86 AVX2, wprowadzone przez Intela do mikroarchitektury Haswell. Przedstawione benchmarki (wykonane za pomocą programu SiSoft Sandra) w których nowy procesor porównano z Athlonem 5350 oraz Atomem Z3770, wypadają dla układu VIA nadspodziewanie dobrze, co możecie zobaczyć w poniższej tabelce (źródło: wccftech.com).

Jedna, ale za to kluczowa sprawa pozostaje niewiadomą. W ujawnionych danych nie ma ani słowa na temat TDP procesora VIA, co sprawia, że nie wiemy, w jakim stopniu możemy czipy te ze sobą faktycznie porównywać.

Powrót VIA do mainstreamu procesorów x86 może oznaczać tylko jedno: wejście na ten rynek przestało być tak trudne, jak było w poprzedniej dekadzie, zdominowanej przez Intela i AMD. Jeśli Chińczycy są w stanie zaoferować dziś wydajne czipy z najniższej półki, może to źle się skończyć dla amerykańskich gigantów. VIA nie będzie konkurowała z ich flagowymi modelami, nie mając wystarczajacego zaplecza badawczo-rozwojowego, ale też nie musi tego robić. Jeśli zaoferuje czipy dość dobre, a przy tym najtańsze, opanuje ten segment rynku, pozbawiając Amerykanów znaczącej części przychodów, a w konsekwencji ograniczając ich potencjał rozwojowy.

© dobreprogramy
s