VLC 2.0 na Androida dostępne – teraz to odtwarzacz prawdziwie sieciowy

Strona główna Aktualności
image

O autorze

VLC wyrasta na lidera odtwarzaczy wideo, a zespół programistów stojących za nim często publikuje kompilacje zawierające duże zmiany. Przejawem ich skuteczności może być fakt, że VLC to pierwszy natywny odtwarzacz na Chrome OS-ie. Dziś ukazała się natomiast duża aktualizacja aplikacji na Androida.

W najnowszej, oznaczonej okrągłym 2.0, wersji, nowości trafiły przede wszystkim do funkcji, którym VLC swoją nazwę zawdzięcza, czyli odtwarzaniu z sieci lokalnej. Odtąd VLC obsługuje DLNA, Windows Network Sharing, przeglądanie dysków sieciowych zamontowanych z wykorzystaniem protokołu Universal Plug ’n’ Play, system plików NFS, serwery FTP i SFTP. Dodawać można także do ulubionych foldery i bezpośrednie linki.

Do VLC 2.0 trafiła także, podczas odtwarzania zasobów z sieci lokalnej, obsługa napisów. Ponadto całkowicie przepisano moduły powiadomień i historii odtwarzania. Zaktualizowano także obsługę urządzeń z Androidem – zlikwidowano bowiem podział na Android TV i pozostałe urządzenia z tym systemem operacyjnym.

Najważniejszą nowość ma jednak stanowić optymalizacja kodowania i dekodowania plików wideo niezależnie od formatu. Co ciekawe, w zaktualizowanym VLC zredukowano także liczbę uprawnień wymaganych do instalacji odtwarzacza, a testerzy Androida N mogą sprawdzić, jak VLC sprawuje się w trybie okienkowym. Najnowszą wersję aplikacji można już znaleźć w naszej bazie.

© dobreprogramy