r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

VLC już w wersji 2.1, przynosi m.in. znaczne ulepszenia odtwarzania dźwięku

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

VLC, prawdopodobnie najpopularniejszy spośród wolnych odtwarzaczy mediów (szacuje się, że został pobrany ponad 1,3 mld razy), doczekał się kolejnej wersji, oznaczonej numerem 2.1 i nazwą kodową „Rincewind”. Choć zmiana numeracji duża nie jest, wydanie to można potraktować jako jeden z kamieni milowych w rozwoju tej aplikacji.

Przede wszystkim odtwarzacz doczekał się całkowitego przepisania systemu dźwięku i jego modułów. Pozwoliło to na wreszcie poprawne odtwarzanie formatów 5.1, 6.1 i 7.1, wprowadzenie wyższej częstotliwości próbkowania, wprowadzenie nowych efektów miksowania, podbijania, mapowania i poszerzania panoramy stereo. Nowy rdzeń audio pozwala też na obsługę wielu nowych metadanych dla formatów dźwiękowych.

Już nie tylko na Windows, ale i na innych popularnych systemach operacyjnych będzie można wykorzystać sprzętową akcelerację dekodowania: w Androidzie wykorzystany jest do tego MediaCodec, w OS-ie X VDADecoder, zaś w GNU/Linuksie VDPAU. Zapewniono też sprzętową akceleracji kodowania na Windows, z wykorzystaniem Intel QuickSyncVideo. Dodano wsparcie dla kilkunastu nowych kodeków audio i wideo (m.in. Opusa, RealAudio Lossless i Indeo Audio Coder) oraz obsługę napisów serwowanych po UPnP. Odtwarzacz obsługuje teraz też microsoftową technologię Smooth Streaming,

Nowe VLC powinno zainteresować szczególnie fanów scenowych wydań anime – doczekało się konwertera 6.1 na 5.1 i Stereo z formatu MKV/Flac, poprawionej konwersji macierzy kolorów YUV na RGB, stabilniejszego wyszukiwania w kontenerach MKV i ulepszonej obsługi napisów w formacie ASS.

Sporo zrobiono też na mobilnym froncie – odtwarzacz dostępny jest już w wersji zoptymalizowanej dla Androida 4.3, dla architektur ARMv6, ARMv7, ARMv7+NEON oraz MIPS, przepisano na nowo wersję dla iOS-a z myślą o siódmej wersji tego systemu, ukończenia jest bliska wersja dla WinRT dla systemów Windows 8 i Windows Phone 8. Przeniesiono też wyjście OpenGL na stosowany w urządzeniach mobilnych OpenGL ES. Zakończono za to wsparcie dla starszych komputerów Mac z procesorami PowerPC i 32-bitowymi Intelami. VLC na OS-a X wymaga też teraz przynajmniej wersji 10.6 (Snow Leopard) tego systemu.

Kompletna lista zmian znajduje się tutaj. Odtwarzacz w wersji na Windows pobrać możecie z działu Multimedia > Odtwarzacze plików audio i wideo.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.