VMware ESXi będzie darmowe

Strona główna Aktualności

O autorze

VMware ogłosiło, że w przyszłym tygodniu wydana pod koniec ubiegłego roku podstawowa wersja hypervisora nazwana ESXi stanie się zupełnie darmowa. Oznacza to, że VMware umożliwi bezpłatne wykorzystanie swojej platformy wirtualizacyjnej, co nie pozostaje bez znaczenia w kontekście niedawnej premiery zintegrowanego z systemem Windows Server 2008 hypervisora Microsoftu - Hyper-V. Wcześniej ceny ESXi rozpoczynały się od 459 dolarów (bez wsparcia technicznego). Razem z bezpłatnym ESXi na rynek trafi także Update 2 dla VMware Infrastructure 3.5.

VMware ESXi nie zmienia charakterystyki samego hypervisora, ale wprowadza dość radykalne zmiany w jego architekturze pozbywając się Console Operating System i w ten sposób zmniejszając objętość do 32 MB. Dzięki temu firmy OEM mogą preinstalować hypervisor VMware na wewnętrznych dyskach USB, SSD lub ukrytych partycjach na dyskach twardych.

VMware Infrastructure 3.5 i ESX 3i będą współdzielić tę samą bazę kodową, stąd bez opóźnień wydawane będą wspólne uaktualnienia. Funkcjonalność darmoweg ESX 3i pozostanie w dotychczasowym stanie i nie będzie w żaden sposób ograniczona. Również jego API pozostanie bez zmian. Nie trzeba będzie też kupować żadnego dodatkowego oprogramowania czy subskrypcji, by korzystać z ESX 3i, a ci, którzy zakupili ESX 3i wcześniej bezpośrednio z witryny VMware będą mogli skorzystać z rabatu.

Użytkownicy wersji z COS nadal będą otrzymywać wsparcie techniczne i wersja ta nie będzie wycofana - jak zapewnia VMware, jeszcze "przez długi czas". Firma, wbrew sugestiom, nie ma również planów wycofania VMware Server - będzie to po prostu produkt dla innego grona odbiorców.

© dobreprogramy

Komentarze