VMware Fusion 1.0 wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Lider w dziedzinie wirtualizacji wydał stabilną wersję platformy wirtualizacyjnej VMware Fusion. Zaprojektowano ją dla komputerów Macintosh zbudowanych w oparciu o procesory Intel.

Platforma daje użytkownikom "jabłek" możliwość uruchomienia systemu operacyjnego zainstalowanego poprzez Apple Boot Camp bez restartu, lub zainstalowanie nowej kopii. W drugim przypadku mamy możliwość tworzenia wirtualnych maszyn 32- i 64-bitowych, jedno- i dwurdzeniowych. Z użyciem technologii Virtual SMP VMware Fusion doskonale wykorzysta moc dwurdzeniowych procesorów, które znajdziemy w większości komputerów Mac.

System goszczący będzie miał dostęp do urządzeń podłączonych do komputera, więc nareszcie będzie możliwe używanie dukarek, skanerów, kamer internetowych etc., z których wcześniej korzystaliśmy tylko pod systemem Windows. Sprzętowa akceleracja 3D jest na razie w fazie testów, ale teoretycznie umożliwia uruchamianie programów i gier wymagających DirectX 8.1, jeśli systemem goszczącym jest Windows XP.

Aplikacje systemu Windows mogą być uruchamiane bezpośrednio z Docka, co znacznie ułatwia dostępność. Okna aplikacji poddają się minimalizacji do Docka oraz reagują na akcje Exposé tak samo, jak natywne aplikacje MacOS X. Kopiowanie, wklejanie, przeciąganie elementów i skróty klawiszowe nie są już przeszkodą w używaniu ulubionych programów czy w grze.

Oczywiście VMware Fusion nie ogranicza użytkownika tylko do systemu Windows XP. Producent deklaruje, że na platformie można uruchomić ponad 60 systemów operacyjnych, w tym Windows Vista, różne dystrybucje systemu Linux, Sun Solaris, BSD.

Wersji próbnej VMware Fusion można używać przez 30 dni bez ograniczeń. Cena pełnej wersji platformy na jedno stanowisko wynosi 79 USD.

© dobreprogramy