VMware ThinApp 4.0 wirtualizuje aplikacje

Strona główna Aktualności

O autorze

Po przeprowadzonym wyjątkowo sprawnie zakupie firmy Thinstall, VMware udostępnił pierwszą, sygnowaną własną marką platformę do wirtualizacji aplikacji - VMware ThinApp 4.0. Jest to kolejny krok na drodze rozwoju VMware z dostawcy usług wirtualizujących sprzęt do twórcy szerszej koncepcji tzw. cloud lub liquid computing - elastycznej architektury wirtualizacji infrastruktury i świadczonych przez nią usług, opartej na wielu różnych warstwach abstrakcji.

ThinApp jest jednym z elementów realizacji tej wizji i umieszcza firmę VMware w bezpośredniej konkurencji z Microsoftem oraz Citrixem. Rozwiązanie bazuje na koncepcji swojego poprzednika - Thinstall Application Virtualization Suite 3.2 - który już w 2007 roku oferował tryb pracy bez agentów i bez kontekstu administracyjnego, streaming aplikacji w oparciu o bloki (poprzez SMB lub iSCSI), wsparcie dla systemów 64-bitowych, pakietów MSI oraz Active Directory.

Nowa wersja ThinApp 4.0 oferuje ponadto usługi synchronizacji aplikacji (w szczególności dokonywania ich automatycznej aktualizacji oraz rekonfiguracji), a także możliwość tworzenia połączeń między różnymi instancjami aplikacji bez konieczności ubierania ich w jedną paczkę (co pozwala np. z poziomu istniejącej instalacji Office skorzystać z wydanej później, nowej wtyczki).

ThinApp oferowany jest jako część VMware Workstation pod nazwą ThinApp Suite i skierowany jest głównie do sporych przedsiębiorstw - sprzedawany jest w paczkach zaczynających się od poziomu 50 jednoczesnych klientów w cenie 6 tys. USD. Wersję ewaluacyjną można pobrać ze stron producenta.

© dobreprogramy