reklama

VMware atakuje strategię wirtualizacyjną Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Microsoft usiłuje ograniczyć wolność i wybór użytkowników w zakresie rozwiązań wirtualizacyjnych poprzez odgórne ustalanie, kto może używać ich oprogramowania i w jaki sposób

- grzmi VMware, jeden z liderów oprogramowania wirtualizacyjnego.

Listę zarzutów otwiera kompatybilność formatów wirtualnych dysków - format VHD opracowany przez Microsoft, choć niedawno otwarty, jest jedynym, jaki obsługują Virtual PC czy Virtual Server. Dla porównania narzędzia VMware oprócz swoich formatów obsługują także format VHD. Stosowanie VHD jest również wymuszane przez Microsoft u partnerów i niezależnych producentów oprogramowania (ISVs). Drugą ważną kwestią jest licencjonowanie - wiadomo, że Windows Vista może być instalowana w środowisku wirtualnym jedynie w edycjach Business, Enterprise i Ultimate. Licencje tańszych, domowych edycji zabraniają ich użytku w postaci zwirtualizowanej. Wreszcie z powodu złączenia licencji ze sprzętem utrudnione jest przenoszenie jednego systemu pomiędzy wirtualnymi maszynami.

Prawie natychmiast na blogu Mike'a Neila zajmującego stanowisko General Manager Virtualisation w Microsoft ukazała się odpowiedź na wystosowane przez VMware zarzuty. Neil pisze między innymi, że kwestie licencjonowania wynikają z grupy docelowej wirtualizacji - entuzjastów i klientów biznesowych, a nie użytkowników domowych. Zauważa też, że posiadacze Windows Vista Enterprise mogą używać do czterech systemów wirtualnych w ramach jednej licencji i to także działających w wersji Business. W obszernym poście na blogu zawarta jest też obietnica dalszego poszerzania możliwości wirtualizacji, tak jak ostatnio po wydaniu SP2 dla SQL Server 2005, kiedy Microsoft pozwolił na instalację nieograniczonej ilości wirtualnych instancji serwera tam, gdzie obecna jest licencja na SQL Server 2005 Enterprise.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama