VMware udostępnia format dysków

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma VMware nie zamierza poprzestać na uwolnieniu swojego flagowego produktu VMware GSX Server. Pojawiły się informacje o planach upublicznienia formatu dysków stosowanego w produktach firmy.

Co ciekawe, otwarty kod nie będzie chroniony żadną licencją, nawet typu Open Source, więc programiści chcący z niego skorzystać nie będą musieli zgadzać się na żadne warunki. Udostępniona będzie rozbudowana papierowa dokumentacja opisująca sposób, w jaki wirtualne maszyny przechowują dane. Przedstawiciel firmy, Dan Chu, twierdzi, że technologia może być przydatna dla twórców poprawek, łatek, oprogramowania do backupu, skanerów antywirusowych i innych.

VMware chce w ten sposób zachęcić firmy do tworzenia dodatków i rozszerzeń do jej produktów. Krok firmy prawdopodobnie związany jest też z niedawną decyzją Microsoftu dotyczącą uwolnienia Virtual Servera, a także popularyzacją rozwiązań typu Xen.

Virtualizacja to ostatnio bardzo modny temat w środowisku otwartego oprogramowania. Na konferencji LinuxWorld w Bostonie firma XenSource prezentowała system Xen, pozwalający na uruchamianie praktycznie każdego systemu, w tym także Windows. Xen jest uznawany za groźnego konkurenta dla VMware, mimo, iż na razie wymaga do pracy procesora ze zintegrowanymi funkcjami wirtualizacji.

© dobreprogramy
s