Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dlaczego Gadu-Gadu jest w Polsce takie popularne?

Tak, wiem, powoli ten temat staje się oklepany i nudny, ale z powodu ostatniego rozkwitu opowieści o Gadu-Gadu, postanowiłem, że i ja znowu wtrącę swoje 5 groszy, starając się przy okazji podsumować przyczyny dlaczego ten komunikator (i przy okazji protokół komunikacyjny) jest w Polsce tak popularny. Spróbuję też odpowiedzieć na pytanie: czy jest możliwe przełamanie monopolu GG?

Słowem wstępu

Ostatnio w internecie rozpętała się mała burza z udziałem tego komunikatora. Ostatnie działania firmy GG Network S.A. wzbudzają kontrowersje niektórych użytkowników, np.
* wprowadzenie reklamowych emotikon, uznawane za ingerencję w treść wiadomości,
* wprowadzenie opcji wspólnych znajomych (w GG10), jako naruszenie prywatności rodem z naszej-klasy,
* cenzura odnośników (w tym do konkurencji) przez nieskuteczny filtr antyspamowy,
* dodawanie do komunikatora coraz więcej usług dodatkowych, których nie można wyłączyć itp.
Spowodowało to, że coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do bojkotu produktów firmy GG Network S.A.

Przyczyny popularności Gadu-Gadu

1. Przyzwyczajenie - w Polsce synonimem szybkiej komunikacji internetowej jest Gadu-Gadu. Powstało jako pierwsze i niestety zdobywając dominującą pozycję na rynku zamieniło się w dinozaura, który może sobie dużo pozwolić, bo nikt mu nie zagrozi.
2. Zamknięcie protokołu GG, co powoduje brak możliwości skorzystania z niego w innych komunikatorach. Nigdy nie obsługują go one w 100% poprawnie. Również dzięki zapisom antykonkurencyjnym w regulaminie korzystania z usług GG Network S.A. część osób obawia się utraty konta, więc nie ryzykuje zmiany komunikatora (w praktyce zapis ten nie jest egzekwowany).
3. Brak świadomości użytkowników GG co do istnienia alternatyw, niski poziom wiedzy informatycznej.
4. Słaba konkurencja, brak silnych i wyróżniających się alternatyw - temat na tyle szeroki, że opiszę go osobno.

Słabość konkurencji główną przeszkodą w przełamaniu monopolu GG

Przyzwyczajenia da się zmienić. Zamkniecie protokołu GG da się w pewnym stopniu ominąć. Świadomość użytkowników da się zwiększyć. Niestety faktem jest, że brakuje silnej alternatywy dla Gadu-Gadu. Społeczności zgromadzone wokół alternatywnych komunikatorów są słabe, toczą wieczne wewnętrzne spory, nawzajem podkładają sobie nogi. Z kolei same komunikatory przez nie współtworzone są dalekie od ideału - często niestabilne, bez silnych podstaw, tworzone albo przez pasjonatów albo przez firmy niezainteresowane podbojem rynku, tworzące komunikator "przy okazji" innej działalności. Ich olbrzymim minusem jest brak jednolitej i długofalowej koncepcji rozwoju, działanie od przypadku do przypadku.

Wśród komunikatorów, które mogłyby zagrozić GG najczęściej wymienia się Tlen. Niestety z powodu ostatnich prac nad nową wersją komunikatora, nastąpił przestój w rozwoju poprzedniej wersji, w wyniku czego jego społeczność uległa podziałom, część z nich odeszła. Obecnie Tlen jest ciągle w fazie testów, co nie sprzyja napływie nowych użytkowników. Również właściciel komunikatora - spółka o2.pl nie cieszy się dobrą opinią w internecie, z uwagi na rozbudowany system reklamowy. Konieczność utrzymania własnego serwera tlen.pl i związana z tym licencja adware Tlena (wyświetlanie reklam w programie) także nie działa zachęcająco.

Innym graczem na rynku jest komunikator AQQ. Tworzy go zaledwie jeden programista, co mimo jego niewątpliwych umiejętności, bardzo ogranicza rozwój programu. Użytkownicy natomiast nie mogą zastąpić braków spowodowanych ograniczonymi możliwościami programisty. Właścicielem jest z kolei spółka AQQ Sp. z o.o. (a właściwie CT Creative Team S.A.) co bardzo przeszkadza w budowaniu pozytywnego wizerunku, gdyż obie te firmy są uznawane za niewiarygodne i postępujące nieetycznie (choćby słynny konkurs "Milion za SMS"). Podobnie jak w przypadku Tlena, koszty utrzymania serwera aqq.eu są rekompensowane licencją adware AQQ (wyświetlanie reklam).

Stosunkowo nowym komunikatorem jest WTW2. Niestety i on ma poważne wady. Jest właściwie projektem hobbystycznym, tworzonym głównie przez jednego programistę, co od razu rodzi ograniczenia. Dzięki braku własnego serwera na utrzymaniu, udostępniany jest na licencji freeware (bez reklam). Programista ma dość specyficzne podejście do tworzenia programu, któremu daleko jeszcze do ideału - jest ciągle w fazie wstępnego rozwoju. Trudno przypuszczać, żeby bez komercyjnego wsparcia udało mu się przebić.

Niegdyś dość znaczną popularnością jak na alternatywy, cieszył się Konnekt. Niestety również jako projekt hobbystyczny, został porzucony jego rozwój. Dodatkowo afery wokół prób jego reanimacji przysporzyły mu złej prasy, w wyniku czego właściwie nie ma już szans na jego powrót do czasów świetności.

Także komunikatory Wirtualnej Polski, takie jak WPKontakt czy Spik przestały być rozwijane. Podobnie jak Stefan Interii.pl. Miranda jest postrzegana ciągle jako komunikator skomplikowany, a jego społeczność ma niezbyt przyjazne podejście do początkujących użytkowników.

Zagraniczne twory, takie jak Windows Live Messenger (dawniej MSN), Xfire, ICQ, Yahoo Messenger, AIM, Digsby, Evermotion Communicator czy Google Talk mają w Polsce tak mało użytkowników i są tak słabo znane, że praktycznie można je pominąć. Skype jest z kolei innym typem komunikatora, nastawionym bardziej na rozmowy głosowe VoIP niż tekstowe, dlatego został tu pominięty.

Jesteśmy bezradni?

Trochę tak, ale osoby bardzo zniechęcone komunikatorem Gadu-Gadu, które są w stanie zaakceptować niedoskonałości alternatyw, z pewnością znajdą coś dla siebie. Jednak na pokonanie monopolu GG przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Niewątpliwie największym problemem jest protokół GG, z którego zapewne korzysta większość naszych znajomych, co znacznie ogranicza wybór alternatywy. Przynajmniej do momentu wyłonienia jakiegoś silnego konkurenta, na co w chwili obecnej nie ma szans, nie uda się więc zmienić sytuacji na rynku komunikatorów internetowych w Polsce. 

Komentarze

0 nowych
Clank   3 #1 27.12.2009 18:33

AQQ, który tworzy jedna osoba, jest bardziej dopracowany, stabilny, funkcjonalny i przyjazny użytkownikowi niż GG (TFUU!), więc nie rozumiem, skąd jeszcze jakieś pretensje... :)

G.Gn7Ex   6 #2 27.12.2009 18:36

Bo było pierwsze w tym naszym biedo-kraju oraz widocznie było dobrze rozreklamowane. No i ludzie - w większości prości użytkownicy nie znający się na tym co dobre, którym każdy kit da się wcisnąć, nie mówiąc już po wszechobecnym podejściu że "wszystko co komercyjne, to koniecznie musi być(naj)lepsze!!".

A tak w ogóle przypomniało mi się znane przysłowie/kawał: Dlaczego firma Micro$oft jest najbogatsza na całym świecie? Bo za błędy się płaci!

hnt   5 #3 27.12.2009 18:39

Przeszedłem ze znajomymi na Xfire już dawno temu, dzięki czemu nie mam 'musu' logowania się do Gadu-Gadu. Ci, którzy chcieli ze mną utrzymywać kontakt na poziomie IM zarejestrowali się do Xfire. I zostali.

Gadu-Gadu w wersji bodaj ósmej mam zainstalowane na PC oraz netbooku. Nie dopisuję ideologii do tego programu, nie szukam dziury w całym, nie przeszkadza mi monopol. Po aktualizacji nawet nie usunąłem reklam, gdyż zwyczajnie mam je w głębokim poważaniu:) Mam zapewne takie podejście, gdyż mimo, że GG mam czasami otwarte, to mało z niego korzystam. Nie zmienia to natomiast faktu, że ten program staje się coraz cięższy. Multum niepotrzebnych rzeczy zdecydowanie nie poprawia jego wizerunku. Kiedyś wspominałem, że świetnym rozwiązaniem byłoby drzewko instalowanych komponentów podczas instalacji programu. Mój wybór padłby na core ;) i zapewne nie tylko mój. Z MSNa natomiast korzystam, gdyż nie wszyscy moi zagraniczni znajomi posiadają Xfire, toteż akurat tu byłem zmuszony używać tej aplikacji.

Tyle, GG FTW! ;)

G.Gn7Ex   6 #4 27.12.2009 18:41

Pokonać monopol GG moglibyśmy wszyscy, gdybyśmy razem solidarnie porzucilibyśmy numery GG na rzecz np. id XMPP/Jabbera.
Ale to musieliby wszyscy zrobić lub przynajmniej spora większość(wtedy mniejszość sama by się "dostosowała")...

Musiały by prócz tego być wszędzie wszelkiego rodzaju ogłoszenia mówiące o zaletach np. takiego XMPP oraz o wadach GG. Plus wyjaśnienia dlaczego to warto przejść na inny protokół i dlaczego nie warto korzystać z GG.

Tak ja to właśnie widzę....

  #5 27.12.2009 19:24

@autor
Gdybyś zmienił tytuł to może by coś wniosło do dyskusji, a tak tylko powiększasz popularność gg.

@temat
Zmiana jednego zamkniętego protokołu na inny zamknięty protokół nic nie da. Promując otwarte standardy wymuszacie na producentach dostosowanie się inaczej mają was gdzieś i robią co chcą, bo wiedzą, że nie macie dokąd uciec. Ludzie są bałwanami. Do ostatniej chwili będą bronić monopolu jednej firmy z przywiązania i za nic nie poświęcą odrobiny uwagi na docenienie konkurencji. Każda usługa powinna być dostarczana przez 3-4 konkurencyjne firmy, bo bez konkurencji nie ma rozwoju. Nie od dziś wiadomo, że technologia najszybciej rozwija się w czasie wojny. Niestety to jest wojna o klienta: głupie ludzkie stworzenie, chciwe na wszystko co się świeci. Nie licz na to, że ci idioci coś zmienią, jeśli sam tego nie zaczniesz zmieniać. Jeśli chcesz by "to" się zmieniło, zainstaluj nowego klienta i roześlij do znajomych swój nowy identyfikator JID tak jak rozsyłasz numer nowej komórki.

a pro po klientów: http://xmpp.org/software/clients.shtml

Soren   8 #6 27.12.2009 19:26

gadu gadu nie straci monopolu przez użytkowników idiotów którzy choćby im się podsunęło pod nos lepszy komunikator z doskonalszym protokołem i tak zainstalują gadu gadu bo je znają...

Z jednej strony nie rozumiem osób narzekających na nowe gg. Nikt przecież nikomu nie każe go używać. Sam mam wielu znajomych na gg dlatego zdecydowałem się na użytkowanie kadu (wersja na windows kuleje względem wersji natywnej pod linuksa ale nie jest źle). W sytuacji gdy gg w magiczny sposób sprawi że komunikowanie się będzie możliwe jedynie z oryginalnego klienta dam znajomym znać że rezygnuję z tego protokołu i jak chcą się zemną skontaktować zostaje telefon, jabber bądź email.

  #7 27.12.2009 20:00

a kadu? bez reklam!!! jest na linuksa i windows, jest lekkie wiec nie żre tyle co GG - polecam

diaspora01   2 #8 27.12.2009 20:02

GG ma w sobie tyle smieci ze aż szkoda gadac to ma byc komunikator a nie program dosluchania radia grania blogowania i innych tym podobnych ja osobiscie kozystam z AQQ cos okolo 3 lat i jestem zadowolony jak ktos cos chce to sa od tego wtyczki. jak by zreszta nie patrzec wiele programow strasznie sie rozrasta np takie nero kiedys nagrywalo sie nim plyty teraz to mozesz wszystko nim robic a przy nastepnej wersji pewnie i tosty bedzie mozna nim upiec

Kpc21   10 #9 27.12.2009 20:08

Według mnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest po prostu BRAK DOBREJ ALTERNATYWY. Choć Whatever dobrze się zapowiada.

Soren   8 #10 27.12.2009 20:27

Alternatywy i to dobre są od dawna, problemem jest ogłupiałe niedoinformowane społeczeństwo...

Otaq   4 #11 27.12.2009 20:54

Ja korzystam z Tlena7 (na Linuksa) i usunąłem Kadu w momencie jak znalazłem dodatek dla Tlena dodające pingwiniaste emotikonki z Kadu :P Może się nie znam ale nie zauważyłem tych reklam, o których pisał Autor... Zresztą czy to nie lekka hipokryzja żeby jako wady alternatyw GG podawać wyświetlanie reklam? To GG nie wyświetla? Czy może są mało inwazyjne i nieprzeszkadzające? Hmm...?
Generalnie najlepszym wyjściem jest zmiana komunikatora na dowolny, pod warunkiem, że obsługuje on protokół XMPP. Jest to przyjęty standard niezależny od używanego programu. Wszelkie wojny komunikatorów by się skończył, każdy używa czego chce i kontaktuje się ze wszystkimi.

Soren   8 #12 27.12.2009 21:50

@Otaq
Reklamy (czy do w gg, czy to w jego alternatywach, czy to w innych komunikatorach) zawsze będą dla mnie wadami.
Rozumiem że nie ma nic za darmo, na szczęście mam wybór więc nie używam.

Kompil   3 #13 27.12.2009 22:05

Ja na mojej Siódemce mam AQQ i je3stem z niego bardzo zadowolony :)

VPN   9 #14 27.12.2009 22:20

Niestety alternatywy są zaledwie dobre, a nie bardzo dobre. Każda ma jakieś wady, dzięki którym spora rzesza użytkowników GG nie porzuci tego komunikatora (i protokołu). Nie oszukujmy się: dużo jeszcze wody w Wiśle upłynie zanim cokolwiek się zmieni.

  #15 27.12.2009 22:29

@VPN
"Niestety alternatywy są zaledwie dobre"
A co takiego ma gg poza popularnością? Nie ośmieszaj się, przecież gg funkcjonalnością w niczym nie przerasta konkurentów.

  #16 27.12.2009 22:34

Z tego co pamiętam ktoś kiedyś opisywał wady GG, które w efekcie wypadło BLADO na tle reszty. Co więcej GG też ma mnóstwo błędów, zalewa nas reklamami i przy większej liczbie programistów też wcale nie rozwija się rewelacyjnie szybko. Autor jednak zapomina, że popularność GG wynika w sumie z BANALNOŚCI założenia numeru i obsługi. Jeśli ktoś wiedział zaledwie jak się włącza komputer i loguje do GG to mu często wystarczało. W związku z rosnącą liczba komunikatorów nowicjusz gubi się i zazwyczaj wyszukuje lub słyszy najprostsze rozwiązanie tj. GG.

W związku z tym moja sugestia, żeby konkurencja stała się równie banalna w obsłudze (np sam numer, bo tlen od razu dodaje e-mail), a zarazem dobrze się reklamowała i posiadała szeroki wachlarz zastosowań i usług. Nie im więcej tym lepiej, ale tych praktycznych. To jest raczej kluczem do sukcesu.

Teraz co do komentowania rozwiązań: 1 programista to faktycznie bywa mało, ale np AQQ niewiele odbiega zakresem potrzebnych mi funkcji od GG, ale ma jedną zdecydowaną przewagę - dodatkowo obsługuje sieć Jabbera co na pewno jest atutem, gdyż wielu znajomych ma jabbera zamaist gg; Co więcej SĄ komunikatory obsługujące protokół GG, które choć dopiero się rozwijają to kiedyś mogą stanowić ładną alternatywę dla GG - więc warto moim zdaniem poczekać - i na komunikator GG przyjdzie czas ;)

Soren   8 #17 27.12.2009 22:40

Również jestem ciekaw.
Mówisz że alternatywy są zaledwie dobre. Mam rozumieć że gadu gadu jest bardzo dobre/celujące?
Kwestia czy mówimy o alternatywnych klientach gg czy klientach zupełnie innego protokołu.

G.Gn7Ex   6 #18 27.12.2009 22:50

Właśnie - w oryginalnym GG tyle potrzebnych rzeczy brakuje.
Śmiało mogę powiedzieć, że Miranda, Konnekt a nawet WTW2 itp. jest sporo bogatszy w potrzebne funkcje niż Gadu-Gadu 8.

Gadu-Gadu 8 jest dla mnie bardzo biedny w niezbędne rzeczy a zarazem bogaty w śmiecie!

  #19 27.12.2009 23:08

A moim zdaniem, czas GG nadejdzie, kiedy pojawi się Google Wave. Wtedy to na horyzoncie ukaże się alternatywa, która będzie na tyle przyjazna dla wszystkich użytkowników, że o wiele prościej będzie się pożegnać z GG.

deepone   13 #20 27.12.2009 23:13

Dlaczego alternatywy są zaledwie dobre? przecież nie posiadają wielu (tak znienawidzonych funkcji) z oryginalnego GG, często są "lżejsze", w końcu o najnowszych GG nie pisze/mówi się zbyt dobrze.
Większość nawet nie wie o alternatywach, to niby dlaczego mają korzystać z czegoś innego?
Dodatkowo są też osoby (często określane mianem "dzieci neo") które instalują wszystko jak popadnie, zakładają emaila w każdym serwisie na który się natkną a później, piszą ja mam gg/tlen/icq/aim i całą resztę tego co się da tylko wymienić, jednak tak naprawdę korzystają pewnie tylko z gg, reszta dla szpanu.
Pominę nieświadome użytkowniczki programu gg, większość płci pięknej (a jest ich pewnie tyle samo o ile nie więcej niż mężczyzn korzystających z gg) nie będzie szukać alternatyw.
A młodzież teraz bez gg jak bez ręki - wysiądzie serwer gg i odrazu możemy poczytać na różnych boardach itp - "nie działa mi gg, wam też?", "znowu gg padło", "padu-padu" itd.
Tylko dlaczego jak tak nienawidzą gg to go nie zmienią? Pewnie podobnie jest z Windowsem - udają, że go niecierpią, niecierpią tego niedobrego Billa Gatesa który to wszystko zapoczątkował, ale czy to aby napewno jego wina? Otóż nie, czy on nam rozkazywał lub manipulował aby kupować Windowsa? Mamy wielu użytkowników Linuxa i bronią swój system (nie wnikam w to dalej) i bronią alternatyw programów pod Windowsa, których jest wiele i można obyć sie bez "piracenia".
No ale wracają do tematu gg, młodzież potrzebuje gg też teraz na podryw, bo na nic innego ich nie stać niż "p0kl1k@my?".

Zanim GG powstało korzystałem z ICQ i dalej z niego korzystam, konto posiadam tam już pewnie z ponad 10lat, niestety gg pewnie wyprzedziło na starcie w naszym kraju ICQ (które na starcie przebijało GG) ze względu na reklamy programu, brak wersji polskiej i inne takie. Oczywiście w pewnym momencie ICQ się za bardzo spasło, ale jest też wersja lite w co wąpie aby gg w takiej wersji powstało.

Za bardzo się rozpisałem...

VPN   9 #21 27.12.2009 23:28

Nie napisałem, że alternatywy są gorsze od GG pod względem funkcjonalności. Są zaledwie dobre, jeśli chodzi o potencjał zagrożenia monopolowi GG, a to za mało.

PolishNetwork   5 #22 27.12.2009 23:37

Wreszcie konkretne przedstawienie sytuacji. Gratuluje obiektywnego spojrzenia :)

  #23 28.12.2009 00:26

Oj! GG przerasta AQQ ;/
Długo nakłaniałem znajomego aby przeszedł na aqq(xmpp) ponieważ brakuje komunikatorowi funkcji: "na głos".Szczerze powiedziawszy mi także(jestem użytkownikiem gaduair), lecz całe szczęście posiadam oba komunikatory :)

Także niektórzy użytkownicy w ogólne nie widzą potrzeby zmiany komunikatora „bo po co i jest mi z nim dobrze” albo "szybko się uruchamia, co chcesz od najnowszego gg?"

  #24 28.12.2009 00:34

Zapomnieli o biednym Pidginie, który jest chyba najlepszym aktualnie komunikatorem na rynku. Obsługuje co trzeba, działa jak trzeba i nie ma śmieci, których nie trzeba.

dzikimuflon   3 #25 28.12.2009 01:36

Protokół Gadu Gadu nie jest zły. Dziadowski jest tylko komunikator. Dobrze by było, jakby producent wydał wersję Lajt i Full. Jak ktoś chce wybrać cały pakiet, instaluje Full. A gdy chcemy komunikator + np. radio ściągami wersję Lajt + wtyczka do radia.
Już od kilku lat nie używam GG. Od kiedy znajomy pokazał mi AQQ nie mogę patrzeć na "gadulca". Niestety z mojej listy kontaktów jakieś 90% znajomych dalej używa tego protokołu.

Soren   8 #26 28.12.2009 02:25

@dzikimuflon
Wiesz co piszesz? Jak protokół może być dobry jak nawet podstawowego szyfrowania nie wspiera?

  #27 28.12.2009 09:31

Właśnie to chyba skreśla GG pod względem komunikatorów - kto, u licha, pisze program, który NIE bedzie potrafił wysłać wiadomości do starszej wersji programu (chyba banda dzieciaków a nie programistów). To zatrzyma jego rozwój choćby ze względu na fakt, że ludzie nie zechcą go pobierać. Już teraz większość znajomych ma jeszcze GG 7.7 (z tych co mają gg). Ponadto warto wspomnieć jeszcze o pewnych suchych faktach: Jak już wspomniano pojawiają się nowe komunikatory: Pidgin, Psi, Empathy, Kopete a także Google na pewno coś wymyśli by ich produkty dotarły do użytkowników - być może kiedyś zintegrują komunikator z Chrome. A jeśli mówimy o popularności to GG superrewelacyjne nie jest: kilka milionów użytkowników w porównaniu do Skype, na którym w ciągu dnia dostępnych jest 15-20 milionów ludzi lub ICQ, które w bazie ma 100 mln uzytkowników

  #28 28.12.2009 12:17

@Gryffinian
Google ma Gtalk, który jest tym samym co chat w gmail (czyli komunikator online), a sam email jest identyfikatorem jabbera i wszystko gra "out of the box" w innych klientach jabbera (przynajmniej w psi). Wymyślono nawet Gtalk jako sidebar w firefox: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4708
Dla kogoś kto w pracy nie może nic instalować to całkiem przydatne rozwiązanie.

  #29 28.12.2009 12:50

no niezle ktos tu pisze ze protokol gg nie jest zly ::lol:: nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego jak latwo podsluchac rozmowy gg :D

Eregus   2 #30 28.12.2009 13:45

Ja osobiście używam AQQ, mimo że tworzy go 1 programista, to jest (jak dla mnie) bardzo rozbudowany, chociaż rzeczywiście brakuje mu funkcji rozmów głosowych, ale od tego przecież jest Skype.
A po za tymi alternatywami, które wymienił autor, brakuje Pidgina i Kadu.

  #31 28.12.2009 13:46

Tylko tlen w Polsce kiedyś był wstanie coś uszczknąć - sam używałem, ale, mimo, że tlen używał protokołu XMPP, to nie był otwarty na inne sieci. teraz się otworzył, ale jest już po ptokach, bo mało kto pamięta tlena, a nowi użytkownicy internetu nie widzieli go nigdy.

Dużo robi teraz Gtalk, bo jest otwarty, związany z chyba najlepszą darmową pocztą i każdy kto ma konto na Gmailu, może łatwo wpisać swoje hasło choćby do pidgina (google nie robi w tym problemu)
Oczywiście można paranoicznie unikać google ze względu na prywatność, ale tak szczerze, to wolę, żeby Google indeksowało moje rozmowy, niż żeby w nich kopał i cenzurował je je jakiś polski chytry reklamiarz.

Czyli teraz wypadało by po pierwsze:
- zachęcić do używania pidgina - bez reklam i zbędnych pierdół
- zachęcić użytkowników pidgina żeby dołożyli do niego jakieś inne konto, choćby z Talka
- oczywiście użytkowników gmaila uświadomić, że mają już konto i mogą użyć pidgina by korzystać z niego równocześnie z kontem gg.
- napisać czasem do użytkowników poczty o2 przez protokół XMPP, jak się zalogują na pocztę, to sobie uświadomią, że mogą rozmawiać z innymi jabberowcami ...

minie trochę czasu, ale z czasem uda się przełamać monopol, tak jak to było z IE. Gwałtowny przyrost nowych internautów mamy już za sobą, oni teraz dorastają, stają się coraz bardziej obyci w temacie, a GG network coraz bardziej przegina pytę, więc to się musi stać

  #32 28.12.2009 18:14

A nikt nie zwraca uwagi na jedną rzecz - moim zdaniem ważną. Chodzi o nazwę...
Tlen? Tlenem to się oddycha...
Pidgin? Co to właściwie za dziwoląg... Nazwa pochodzi chyba od języków pidżynowych
XMPP, Jabber? Zwłaszcza to pierwsze wygląda zachęcająco...
ICQ? Po angielsku świetnie, po polsku... z niczym się nie kojarzy
Gadu-Gadu? Od razu wiadomo o co chodzi!
W sumie to ja tego nie używam, ale myślę sobie, że nazwa ma na pewno swój udział w popularności...

paproh23   2 #33 28.12.2009 18:21

Prawda jest taka, ze jak GG sie kapnie, ze ilosc osob leci na pysk, to powstanie wielka akcja promocyjna komunikator.. i tym samym GG nie odda kasy konkurencji... Jakiej konkurencji wogole... Innej formy raczaej nie ma, mozemy szukac zamiennego programu do obslugi gg... Po ostatnich awariach aqq zainstalowalem tlen 7... i zostaje na dysku... google wave... najpier musi byc po polsku, aby powalczyc o uwage.. tak czy inaczej jestesmy skazani teraz na gg, pozostaje tylko wybrac zamiennik... Tlen, Aqq, Miranda, Kadu... To moge polecic, ale co wybierzecie, to juz decyzja indywidualna... Dzisiaj zostaje przy Tlenie

bartek-525   3 #34 28.12.2009 19:52

Zgadzam się. Na pewno główną przyczyną jest to, że GG powstało jako pierwsze i nie miało konkurencji w Polsce, a co za tym idzie musiało być najlepsze mimo wielu wad. Jeśli chodzi o ostatnie działania firmy, to dość krótko testowałem najnowsze wersje GG.

Świadomość użytkowników na temat alternatyw jest coraz większa, a co za tym idzie część się przesiądzie, ale myślę że i tak GG będzie najpopularniejsze jeszcze przez wiele lat.

Protokół jest zamknięty, ale stosunkowo łatwo go analizować, cała transmisja jest nieszyfrowana, wystarczy przechwytywać pakiety. AQQ dobrze obsługuje protokół GG, czasem zdarzają się problemy z transferami plików, ale niezbyt często. Z pozostałych albo dawno korzystałem albo krótko testowałem, więc nie będę się wypowiadał.

Najlepsze byłoby przejście GG na Jabbera z transportem dla starego protokołu. Jakby dobrze pokombinowali, to pewnie posiadacze starszych wersji klienta nie stracili możliwości korzystania z nich. Do tego może wreszcie byłby SSL dla logowania i rozmów. Tyle tylko, że na Jabberze każdy korzystałby z tego, co chce, a to nie na rękę GG Network S.A.

matrix012345   4 #35 29.12.2009 17:42

To może zrobmy własny komunikator open source, bądź przeróbmy coś istniejącego (proponuje dodać do thunderbirda XMPP oraz GG).

  #36 29.12.2009 20:54

"[konnekt] nie ma już szans na jego powrót do czasów świetności"

Polemizował bym z tak radykalnym stwierdzeniem. Mimo upływu lat konnekt jest nadal używany, brakuje tego o czym się nie mówi a wszyscy wiedzą ;p
Doszło do tego że sami użytkownicy piszą do niego nowe wtyczki, także jestem dobrych myśli. :P

  #37 29.12.2009 22:31

Cyt: Miranda jest postrzegana ciągle jako komunikator skomplikowany. Haha ale pierdoły

Squonk   2 #38 29.12.2009 22:41

Nie używam już Gadu-Gadu. Nie używam żadnego komunikatora. W sytuacjach awaryjnych, mam Web GG. Jestem szczęśliwszym człowiekiem. Nie doskwierają mi reklamy na cały ekran, nie muszę martwić się padami serwera, nie myślę o Seppuku na widok opcji, których nigdy nie użyję.

Po co się męczyć, skoro jest e-mail, facebook, blip, twitter, irc, fora, blogi? Jeżeli i tak znajomi nie mogą mnie złapać, to dzwonią, albo wysyłają mi SMS-a.

przybylas   7 #39 30.12.2009 11:35

AQQ jest lepsze bez dwóch zdań od GG

eth0   4 #40 30.12.2009 12:02

zdecydowanie pidgin:)

  #41 30.12.2009 20:30

Multikomunikator WTW, zachowaj swój numer Gadu - zyskaj wygodę http://www.k2t.eu/wtw/

mati810   5 #42 31.12.2009 21:27

"Brak świadomości użytkowników GG co do istnienia alternatyw, niski poziom wiedzy informatycznej. " Tu się zgadzam w 100%, bo znam nie jedną osobę nawet w swojej klasie (a jestem uczniem w klasie informatycznej technikum) nie znających alternatyw. Sam wczoraj zostałem wyzwany przez jednego z nich, bo wyskakiwały mu "jakieś M&M'sy" zamiast moich emotikon i nie znał ich pochodzenia. Sam również nie wierzył mi, że istnieje coś takiego jak pisanie na GG z AQQ. Mimo wszystko nie wiele ma to wspólnego z wiedzą informatyczną jak nazwał to autor, ale mimo tego ma rację, tyle że chodzi tu o trochę większe obycie w otaczającym nas wirtualnym świecie.

_mat3usz_   3 #43 01.01.2010 20:01

Mając GG10 + bannerkiller2 + ten do wersji lite :D nowe gadu wygląda jak stara poczciwa 7 ;-)

chinskimandaryn   1 #44 17.01.2010 21:45

Odpowiadając na temat artykułu.

Jest popularne, bo tak się utarło.
Bezpośrednia popularność w początkowym okresie GG polegała na tym, że poważny już wtedy konkurent ICQ był dobry i wiele osób z niego korzystało, jednak międzynarodowe łącza internetowe do Polski w latach 1998-2001 były bardzo mizerne i bardzo często się zdarzało, że cała Polska miała dostęp tylko do kraju a w związku z tym nie było zawsze łączności z ICQ ... i na tym "wyjechało" GG ... bo serwery były w Polsce. Ta więc popularność wynikła z marnej infrastruktury. Po 2002 roku łączność się poprawiła, ale ludzie wcale nie przechodzili na ICQ tylko wręcz odwrotnie zauważałem, że wszyscy znajomi zakładali GG i z czasem można było zrezygnować z ICQ,
Przyrost był ogromny, i rozchodziło się to wszystko drogą pantoflową, tak że gg stał się u nas standardem.

A ludzie mają to do siebie że 80% społeczeństwa jest leniwa i nie chce im się nic zmieniać, zwłaszcza, jeśli się do czegoś przyzwyczają.

Jak to jest z GG ... w wiekszości przypadków kupując nowy komputer (powiedzmy co 2-4 lata) na początku instalujemy oprogramowanie (w tym GG) i tak w zasadzie do końca życia komputera będzie sobie on tam siedział ... do następnej instalacji.

Nie ignorowałbym Skype ... wprawdzie ludzie używają go go głosu, ale wiem, że i wiele jako komunikator, a utarło się też że niektórzy mają te 2 komunikatory i jeśli tylko używają w małym kilkuosobowym gronie może okazać się że Skype zupełnie wystarczy im ... i w zasadzie nie wiem, czy część tak ludzi właśnie nie ma ...

Myślę, że zagrożenie dla GG może tylko nastąpić gdy Google uweźmie się, by promować jakiś komunikator który będzie obsługiwał np. GTalka ... sądzę, że wspomniany Google Wave może właśnie powalczyć o ten tort komunikatorów (choć narazie nie testowałem i nie wiem o co chodzi) ... sądzę, że jeśli komunikatory będą tylko niosły to co już mają to nie ma szans na "przebicie monopolu" ... to musi być usługa która w 100% zastąpi komunikator i da coś jeszcze więcej niż on.

PS
Zapomnieliśmy jeszcze wspomnieć, że obecnie GG to nie tylko sam komunikator to dużo innych usług w tym nie zapominajmy że są też operatorem telekomunikacyjnym - GaduAir, mają blogi, Blipa, radio ... startują też z pocztą ... różne inne usługi ... mają duży potencjał, spore budżety na reklamę, możliwość dotarcia ze swoją reklamą (za pomocą komunkatora) ... i ciężko się przebić z czymkolwiek innym nie mając takiego potencjału. Poza tym GG (czy Gadu-Gadu) ma już swoją markę ... która jest rozpoznawalna (większość osób spytanych o GG, GaduGadu - odpowie co to jest).

Co można zrobić ... można jedynie polecać znajomym coś innego edukować ... ale efekty będą marginalne ... bo i tak, każdy będzie uważał, że musi mieć GG by używać tego protokołu by nie stracić znajomych.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to napisanie prostego (wzorowanego na pierwszych archaicznych GG) komunikatora który byłby opensource i rozpropagowanie go ... ale tu pojawi się pytanie kto ... i czy komuś będzie się chciało za darmo?
I w imię jakich celów?

  #45 24.09.2010 11:40

Moi drodzy:-)

Nie ma co do tego wątpliwości, że gg w Polsce jest najpopularniejszym komunikatorem(czy najlepszym, tego nie wiem). Niestety to spowodowało, że sobie pozwolili na za dużo, jak choćby portal nasza-klasa abstrahując od tematu. Reklamy itp. itd., to denerwuje, ale można to obejść. Polecam Mirande, dobrze skonfigurowaną i mam wszystko(emotikony też) i bez reklam. POLECAM(to nie reklama Mirandy, jak ktoś zna inną alternatywę to też polecam)

  #46 02.08.2013 01:52

Dostarczam wiadomość, że WTW jest już od pewnego czasu w pełni użyteczne i bardzo stabilne. Jego obsługa GG jest na tyle dobra, że sam na co dzień korzystam wyłącznie z tego komunikatora do obsługi protokołu GG i jestem w pełni zadowolony. Można go rozszerzać za pomocą banalnych w instalacji wtyczek - wystarczy 2x kliknąć, potwierdzić i już wtyczka jest zainstalowana. Wtyczek (zarówno oficjalnych, jak i nieoficjalnych - polecam użytkownika adrian007) jest sporo i można dostosować WTW do swoich wymagań. Poza świetną obsługą GG stanowi on bardzo dobry pomost przy przejściu z przestarzałego protokołu GG na nowszy, doskonalszy XMPP (korzysta z niego m.in. Google Talk) - polecam już zachęcać znajomych do przesiadki, bowiem korzyści (w tym bezpieczeństwo!) są bez wątpienia wielkie. Od siebie polecam gorąco.

Jak powiedział don Matteo, Miranda też jest genialnym komunikatorem. Poprawnie skonfigurowana może być jeszcze bardziej dostosowana do użytkownika aniżeli WTW. Tym, którzy lubią składać swój własny komunikator w całości z wtyczek, jakie mu się podobają - polecam gorąco :D

W sumie AQQ jest też niezłą alternatywą. Tak jak w/w konkurencja obsługuje XMPP i GG, obydwa świetnie (ogólnie obsługa protokołu GG została ostatnimi czasy odpicowana, tak jest i tutaj), można go wtyczkować, z tym że zabiera więcej RAMu i wyświetla reklamę. Mimo wszystko, zdecydowanie lepsza opcja niż GG.

XMPP to przyszłość. Podążajcie tą drogą.