VPaint 1.6

Strona główna Windows Multimedia Tworzenie i edycja animacji
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

VPaint to eksperymentalny program do grafiki wektorowej i animacji 2D, u którego podstaw leży innowacyjny Vector Animation Complex (VAC). Struktury danych, jakie są wykorzystywane przez program, pozwalają także na tworzenie bardzo płynnych animacji bez wysiłku i bardzo szybko.

VAC to system przechowywania danych, stworziny przez Inria i Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej. Struktura danych została opracowana z myślą o modelowaniu zmieniających się w czasie operacji topologicznych. Ponieważ dane o czasie i przestrzeni są zapisywane wprost w jednej strukturze, edycja grafik wpływa na zmiany kształtu i zmiany w czasie w takim samym stopniu.

Siłą VPainta jest tu jego prostota – wszelkie zmiany można wprowadzać w sposób przypominający rysowanie, bez poszukiwania węzłów i sterowania wypełnieniami i kształtami osobno. Zmiany kształtów można wprowadzać przez zniekształcanie, które przypomina rzeźbienie w programie ZBrush. Rozmiar narzędzia, grubość kresek i siłę jego wpływu można dostosować do aktualnych potrzeb.

U dołu okna znajduje się oś czasu i dobrze znane prostokąty, reprezentujące kolejne klatki filmu. Można na nich rysować ręcznie lub kopiować i wklejać obiekty na kolejne klatki. Warto skorzystać także z możliwości wklejania z automatycznym generowaniem klatek pośrednich (motion paste). By pomóc sobie w precyzyjnym oznaczaniu ruchu można skorzystać z widoku kilku sąsiadujących klatek jednocześnie na obszarze roboczym. Bardzo ciekawą opcją jest widok trójwymiarowy, w którym doskonale widać zmiany kształtów w czasie.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

VPaint – tworzenie grafiki wektorowej w czasie i przestrzeni

7
10.08.2015  •  Anna Rymsza

Podczas tegorocznej konferencji SIGGRAPH mieliśmy okazję zobaczyć program do grafiki wektorowej i animacji, który prostotą wykonywania niektórych czynności może zrewolucjonizować branżę. Chodzi o VPainta, u którego podstaw leży innowacyjny Vector Animation Complex (VAC). Struktury danych, jakie są wykorzystywane przez program, pozwalają także na tworzenie bardzo płynnych animacji bez wysiłku i bardzo szybko. Na pierwszy rzut oka program nie wprowadza do świata grafiki wektorowej niczego odkrywczego, a jego interfejs wydaje się nadmiernie uproszczony i nieestetyczny. Wystarczy jednak chwilę…

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Nikt nie napisał jeszcze komentarza, możesz być pierwszy!
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSprawdź, czy możesz być astronautą. Ten test oblali nawet najlepsi